‘En op de terugreis, hoe zal het thuis zijn?’ 21 Welkom thuis aan de Veluweweg D 151. Vl.n.r. Gré, Vera, vader Piet Meester, Piet in een haastig dichtgeknoopte winterjas, Tiny, moeder Meester, Jopie, Afie, Marry Tijm. doos vol herinnert aan deze tijd. Met de taal in dit tropische land had Piet weinig moeite. Piet zal nooit het eerste woord vergeten dat hij leerde, namelijk air panas. Dat betekende warm water voor het scheren. Piet: Dat was zeker nodig na die eerste lange reis met de trein. Dan loop je met een baard rond. Elke dag leerde ik er op die manier woorden bij. In het land zelf leer je de taal natuurlijk het snelst. Toen Piet wegging uit Indië sprak hij de taal, het Bahasa Indonesia, vrij behoorlijk. Emigreren In Indië maakte Piet met Jaap Dekker en Jan van de Wiel uit Langedijk plannen om na de diensttijd naar Nieuw Zee land te emigreren. Dat was mogelijk, omdat de toelatingseisen voor dat land aantrekkelijk waren; zo was de leeftijds grens voor toelating zestien jaar. Maar vier dagen voor vertrek naar Nieuw Zeeland werd de leeftijdsgrens opgetrokken. Daardoor ging de emigratie van het drietal niet door. Piet: Met de spullen die we alvast gekocht hadden en de souvenirs voor de familie, zaten we wel in onze maag. Dus toen maar naar de markt om daar alles te verkopen. De terugkeer Het einde van zijn periode in Indië naderde. Piet wendde voor dat zijn moeder ernstig ziek was en daarom mocht hij een paar maanden eerder naar huis. De terugreis was van hetzelfde laken een pak als de heenreis. Alleen vroeg je je op de heenreis af wat je daar te wachten stond en op de terugreis, hoe het thuis zal zijn? Een hele andere gewaarwording was dat hij van de tropen weer naar zijn eigen koude geboortegrond ging. Daar kwam bij dat Piet in de winter terugging. Op de boot kreeg hij daarom, na het passeren van het Suezkanaal, andere kleding. Op 30 december 1950 meerde het troe pentransportschip af in Nederland. Piet werd in Waarland in de sneeuw ont vangen door een ontvangstcomité met fanfare Sint Gregorius. Maar door de vorst kon helaas niet gespeeld worden. Van half augustus 1949 tot eind 1950 was hij van huis geweest. Het was dan ook niet verwonderlijk dat Piet, na die ander- halfjaar, bij thuiskomt zijn zus Nellie niet meer terug kende. Zo was ze veranderd. Voor dpl sld Piet Meester, legernummer 29 10 18 030, 923, Bat Staf Cie, was dit vreemde avontuur ten einde. De af zwaaiers kregen f 200,- voor de eerste levensbehoeften en een maand vrij reizen. Van de Minister van Oorlog ontving hij een oorkonde met de tekst dat hij op trouwe en waardige wijze het Vaderland overzee heeft gediend bij het herstel van orde en vrede. Als blijk van erkentelijk heid werd hem het recht verleend om het bijgeleverde insigne te dragen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 21