fel lp 13 Artikel zestien van de akte: In de verkoopakte van de roerende en onroerende goederen uit de nalaten schap van Aafje de Groot, de overleden echtgenote van Dirk Groothuizen staat: Onder den verkoop zijn niet begrepen de kool, suikerwortelen, rapen en aardappelen op de genoemde percelen wei- en bouwland, zoomede de land hekken, voor zooverre die even als de evenbedoelde bouwvruchten, aan de vroegere gebruikers der betrokken percelen toebehooren. Eind december 1886 overleed Aafje de Groot, de moeder van Jan Groothuizen. Om het erfdeel aan haar kinderen te kunnen uitkeren, moest een deel van het onroerend goed uit de boedel worden verkocht. Niet alleen in Hensbroek, maar ook in de Waarlandspolder: ruim 14 hectaren land en twee huismans- woningen. Eén, waarin haar zoon Jan en zijn gezin woonde en één op de plaats van Veluweweg 27. (Zie Toendertoid 32) Verkaveling en nieuwbouw Aris Groen overleed in 1933. Daarna kwam zijn zoon Arie op het bedrijf. Hij trouwde en ging wonen in zijn geboor tehuis. Tot de verkaveling tussen 1949 en 1952 bleef de Streng in eigendom van de familie Groen. Daarna verdwenen de oude akkers en sloten en werd de Streng samengevoegd met andere percelen. Eind jaren zestig kwam de eerste grote Nieuwbouw in Waarland. Arnold Lant- man en Joop Zutt lieten in een brief aan de gemeente weten dat de keuze van bloe mennamen voor de straten in dit plan van weinig fantasie getuigde. Hun reactie naar B en W had in 1979 effect. Bij het nieu we bestemmingsplan Waarland II kreeg de Welzijnscommissie Waarland, voor- het land. In februari 1909 werden vier percelen bouwland verkocht aan Aris Groen Ariezoon, die toen aan de ‘Veluwe weg’ (nu: nummer 24), woonde. Deze akkers zijn als volgt omschreven: Uit de legger der gemeente Harenkarspel, Sectie E nummers 881, 882, 883 en 884, bouwland, ter gezamenlijke grootte van Een Hectare, dertig aren en twintig centiaren, in haar geheel genaamd ‘De Streng’. De bijbehorende kadastrale legger vermeldt dat deze vier percelen verwijzen naar een vroeger deel van perceel E 317 (2 ha. 57 are 40 ca.). Hieruit moeten we constateren, dat een deel van de vernummerde akkers van E 317 én ook het perceel E 316 in de akte van 1872, de naam de Streng hebben gehad. Of misschien zelfs een strook van meerdere aaneengesloten percelen, want één van de betekenissen van het woord streng is strook. C. Jong verzorgde op 10 April 1909 het transport van De Streng. Aris Groen betaalde voor 2.57.40 ha. een bedrag van f2.970,- 1.350,-). Strook Zijn zoons hadden geen zin in het bedrijf en daarom besloot Jan Groothuizen in het voorjaar van 1894 Waarland te verlaten en met zijn gezin naar de gemeente Sint Pancras te verhuizen. Kort daarop werden Jan Zutt en zijn vrouw Neeltje Bruin de nieuwe eigenaren en ze gingen op de boer derij wonen. Op 29 maart 1902 overleed Jan Zutt, waarna een akte van scheiding en toebedeling werd opgemaakt. Neeltje Bruin en haar zes kinderen kwa men toen in het bezit van de boerderij en Een openbare verkoping op 24 februari 1887 in herberg De Tortelduif van Teunis de Jong in Waarland bracht meer duidelijkheid. De huijsmanswoning aan de ringsloot en het meeste land kwamen op naam van Jan Groothuizen. In de akte van deze verkoping wordt perceel E 316, de Streng, niet genoemd. QiSr z ac Sr N w de cSamma tian Si^e^nd, den/d19^

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 13