12 Na de brand in 1885 kon de boerderij met veel gebruikt materiaal weer worden opgebouwd. De verlaten percelen in de Waarlands- polder bleken de eerste decennia niet zo gewild, want in 1827 was nog bijna 72 hectare of 20% van de oppervlakte van deze polder in eigendom van de Domeinen. Deze akkers waren meestal aaneengesloten, zo ook de percelen E 316 tot en met E 321 met een totale grootte van bijna 10^ hectare. Op deze zes percelen staan nu de Sint Janschool en de woningen in een deel van de Bloe- menbuurt en Padakker. Tot de verkave ling rond 1950 grensden de genoemde akkers aan de molensloot. Deze sloot liep toen vanaf de Waarlandsmolen in de richting van de plek waar nu het loonbedrijf van Gebr. Bruin aan de Veluweweg is gevestigd. Naast het Kadaster zijn de gemeentelijke bevolkingsregisters en polderarchieven belangrijke informatiebronnen om meer te weten te komen over de eigenaren. Bij een inventarisatie in 1850 stonden in de Waarlandspolder een molen, tien boerde rijen en negentien huizen. Alle geaban donneerde gronden waren inmiddels in eigendom van particulieren. Op de boer derij aan de ringsloot nabij de molen van de Schaapskuil woonden Cornelis Trom petter en Reinsje Stoop en ze bestierden een boerenbedrijf. Ze hadden ruim 17 bunder land in eigendom, waaronder ook perceel E 316. Na drie jaar huwelijk overleed Cornelis Trompetter. Daarna trouwde Reinsje met Dirk Dam. Onderverzekerd Dirk Groothuizen uit Hensbroek kocht het bedrijf voor zijn zoon Jan. Deze kwam met zijn vrouw en gezin in het voorjaar van 1872 wonen in de eerder genoemde huijsmanswoning. Als beginnend agra riër was de veeteelt voor hem het be langrijkste. Maar toen rond die tijd de eerste rode kool in Waarland werd geteeld en de prijzen daarvan goed waren, liet Jan Groothuizen een deel van zijn weiland scheuren om als tuinbouwgrond te kunnen gebruiken. Door het verbouwen van kool kreeg hij wat meer financiële armslag, maar dit was van korte duur. In april 1885 brak brand uit in de boet en het vuur sloeg over naar de boerderij. De boeren plaats werd in de as gelegd en ook het vee kwam om in de vlammen. Gelukkig kon het gezin zich op tijd redden en vond het elders tijdelijk onderdak. Tot overmaat van ramp waren de boerderij en de inboedel veel te laag verzekerd. Met veel gebruikt materiaal kon de boerderij weer worden opgebouwd. Een openbare veiling Uit beide huwelijken waren kinderen geboren, die, na het overlijden van Reinsje Stoop in 1869, recht hadden op hun deel van haar bezittingen. Bijna drie jaar later vond op 14 februari 1872 in herberg De Nachtegaal aan de Laanweg te Heerhugo- waard de openbare veiling plaats ter ver koop van eene huijsmanswoning, boet, erf, boomgaard en kroft aan de ringsloot in het Waarland tusschen de Smuigelkeet en de Schaapskuilmolen, kadaster E 305, 304 en 302 en verder ruim 17 bunder wei en bouwland te weten: E 292, 293, 296, 297, 300 a 316, 320 a 324, 574 en 575. In de akte zijn alle percelen omschreven. Zo ook nummer 21: Een stuk grasland genaamd ‘de Streng’belendPieter Groot ten oosten, Elisabeth Trompetter ten wes ten, het perceel ‘de Oostelijke Niemands- gading ten zuiden en de molensloot ten noorden. Sectie E nummer 316 groot twee bunders veertig roeden zestig ellen. De naam de Oostelijke Niemandsgading laat weinig aan de verbeelding over, het zal niet het beste land zijn geweest. Er waren verschillende kopers, waar onder Pieter Wonder. Hij verkocht enkele maanden later voorf9.700,- de huijsmans- woning en zes percelen land, waaronder de Streng, door aan Dirk Groothuizen uit Hensbroek.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 12