STUKKEN GRASLAND GENAAMD: DE STRENG Piet Kleverlaan I De Streng anno 2009. 11 Het bestemmingsplan Waarland fase II werd eind jaren zeventig door de Raad van de gemeente Harenkarspel goedgekeurd. De zes straten in dit plan kregen namen van akkers. In de vervolgserie over straatnamen in Waarland besteden we in deze aflevering van Toendertoid aandacht aan de akkernaam de Streng. Niet alleen wordt over de ligging van dit perceel geschreven, maar ook over de verschillende eigenaren aan wie deze akker toebehoorde. Spa gestoken gronden In de 18e eeuw werd ons land drie keer getroffen door de veepest. Ook de vee houders uit Waarland ontkwamen niet aan deze epidemieën. Deze ziekte bete kende voor veel boeren een regelrechte ramp. Het was niet meer een enkele koe, die begraven moest worden, maar som mige boeren verloren hun hele veestapel. Met moeite konden zij hun hoofd boven water houden en zij vroegen aan de Staten van Holland om vrijstelling van belasting. Aan dit verzoek werd niet voldaan. De situatie ging van kwaad tot erger, zodat verschillende eigenaren of huurders zich genoodzaakt zagen hun land ongebruikt achter te laten. De akkers van de eigenaren werden spa gestoken of geabandonneerd en kwamen in bezit van de Domeinen. Deze instelling beheerde in die tijd de onroerende goederen van de Staten van Holland. De Domeinen wilde graag van deze akkers af en bood ze vaak tegen een lage prijs te koop aan. onroerend goed hadden belegd. Uit officiële stukken van vóór en ook van na 1832 blijkt dat weinig namen van akkers worden genoemd. Van percelen in de Waarlandspolder kennen we de Streng. Deze akkernaam komt voor in koopaktes uit 1872 en 1909. Twee flinke percelen land, elk genaamd: De Streng. Kadasternummers E 316 en 317. oor de invoering van het Kadaster in 1832 werden bij koop en verkoop van onroerdend goed opdragtbrieven opgesteld. Van een stuk land noteerde de notaris of de secretaris van de Schout en Schepenen de eigenaar, de grootte, het soort, de even tuele naam en de belen dingen van het perceel. Uit het onderzoek naar de akker- namen in de Waarlands-, Slootgaard- en Speketers- polder is gebleken dat de meeste eigenaren in de voor noemde polders woonden. De overige percelen waren in bezit van rijke kooplieden uit de stad, die hun geld in 317 ■v 316

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 11