R. DE MOEL, Kleermaker te Schagen, Hoep C. 86, is ruim voorzien van Heeren- en Kinderklee- ding, Heeren-Costuums vanaf flO., Kin- der-Coetuums vanaf f L25. Waarland, februari 2009. 10 Uit de Schager Courant van 25 maart 1888. Met de invoering van de Burgerlijke Stand (Etat Civil) in 1811 kwam er een uniforme regel voor het opstellen van geboorte-, huwelijks- en overlijdensaktes. Voor verder onderzoek naar de genealogie van de familie De Moel waren wij groten deels op deze gegevens aangewezen. In Haringcarspel werd op 12 oktober 1815 de trouwakte opgemaakt tussen Reijer de Moel, oud 50 jaar, en Grietje Bakker uit Noord-Scharwoude, oud 33 jaar. Uit dit huwelijk zijn geen kinderen geboren. Op 1 juli 1820 overleed Reier de Moel in een ouderdom van vijf en vijftig jaar van beroep watermolenaar, welk sterfgeval heeft plaats gehad in het Molenhuis van de Waardlandspolder onder deze gemeente gelegen met nr. 107. Het bestuur van de Waarlandspolder deed een oproep om te solliciteren op de vacante betrekking. Zeventien gegadigden dienden zich aan, waaronder Arie en Cornelis de Moel, zoons van Reijer de Moel. Het is geen De Moel geworden. De ingelanden stemden voor Cornelis Volkers. Geen onbekende naam in de molenaarswereld, want in de archieven komen we al enkele Volkers(en) tegen als molenaars van de Schaapskuilmeerpolder. Uit Waarland vertrokken Bij deze tegenvaller hield het vak van molenaar in de familie de Moel niet op. Een broer van Reijer de Moel was mole naar aan de Korte Snevert in Schagen. Verder werd de oudste zoon van Reijer watermolenaar in Oude Niedorp en hebben molens in Venhuizen en Wervershoof eveneens een molenaar uit deze familie gehad. Reijer de Moel, een kleinzoon van de molenaar van de Waarlandspolder vestig de zich in 1882 in Schagen. Hij was kleer maker en begon aan de Hoep met de ver koop van Heeren- en Kinderkleeding. Zijn eerste advertenties verschenen in 1888 in de Schager Courant. De winkel verhuisde in 1898 naar Gedempte Gracht. Anno 2009 bestaat de zaak nog steeds en is in de hele regio bekend onder de naam: De Moel Mannenmode. Een opmerking tot slot. Misschien is het u opgevallen dat in dit artikel de doop-, voor-, en achternamen en die van de Waar- landspolder op verschillende manieren zijn geschreven. Dit komt omdat ze letter lijk zijn overgenomen uit de desbetref fende stukken. Geraadpleegde bronnen: - Regio Archief Alkmaar. - Stukken betreffende de bedijking van de Slootgaard, Mr. G. de Vries. Met dank aan: de fam. De Moel. De stamboom is te vinden op: Reijer de Moel (1855-1926) van beroep kleermaker. Geen De Moel meer In 1792 trouwde deze Reijer de Moel met Lijsbeth Ariense Over toom. Hun kinderen Maartie, Arie, Grietje en Cornelis kregen de achternaam De Moel. Niet alle doop-, trouw- en begraaf- boeken van de statie ’t Veld zijn bewaard gebleven. Over bepaalde perioden zijn geen gegevens be schikbaar. Andere bronnen van informatie zijn de impost- of gaar- dersregisters die in een rechtsge bied, zoals bijv. Haringcarspel, werden bijgehouden. Hierin regi-streerde men de legeskosten welke de ingezetenen betaalden bij een huwelijksakte of aangifte van overlijden. Aangezien het om een soort belasting ging, werd achter elke inschrijving vermeld tot welke tariefsklasse men behoorde, van f 30.- tot pro deo: van de rijkste klasse tot die van de min- en onvermogenden. In het register van Haringcarspel staat: Op 9 april 1804 geeft Reier de Moel het lijk aan van zijn vrouw Lijsbet Overtoom, pro deo. Ruim een jaar later trad hij, eveneens pro deo, in het huwelijk met Aaltje Corn. Kapitein. Uit dit huwelijk werden drie kinderen geboren, Joannes, Divera en Petrus. Een jaar na de geboorte van hun jongste zoon overleed Aaltje Kaptein en Reijer werd voor de tweede maal weduwnaar. vader op als molenaar. Dit gebeurde ook bij de Waarlands molen, want toen Cornelis de Moel in 1785 overleed, werd zijn zoon Reijer de nieuwe molenaar. Benevens ontvangen, ruim 1400 stalen HnUstlrin en Kamgaren.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 10