9 Kadasterkaart van de Waarlandspolder uit 1882. Pijl 1: Een huijsmanswoning of boerderij nu: van Van Benschop, Andries Dekkerweg 11). Pijl 2: Midden boven: De Leijsloot met vijf lange akkers. De linkse is de Leijakker. Pijl 3: Een huijsmanswoning nu: P. Bruin, Roodpannenhuisweg 4). Deel van de notariële akte uit 23 november 1917, opgemaakt door notaris Gottmer te Obdam. Ook Jaap Pankras niet; die moest zeker een half uur varen om bij zijn akkers te komen. Hij woonde aan de Veluweweg naast de kaasfabriek De Hoop op Zegen en had anderhalve bunder land in de Waarlandspolder (zie: Sporen in het land in Toendertoid 17). Hij wilde zijn bedrijf uitbreiden, maar zijn nieuwe land moest wel in de buurt van die anderhalve bunder liggen. Toen Jaap Pankras vernam dat de Leijakker, die ten westen van zijn land lag, te koop kwam, ging hij naar die openbare verkoop. Eerst kwam de boerenwoning van S. Tesselaar met ruim 7 bunder land aan de Westerweg in Nieuwe Niedorp onder de hamer en vervolgens enkele percelen bouwland in de Slootgaard en Waarland, waaronder nummer 45: de Leijakker. De verkoping ging bij opbod en afslag. Hij mijnde op het juiste moment af en notarieel werd vastgelegd dat de Leijakker voor f607.50 op naam kwam van Jaap Pankras (ook wel als Jaap Pancras geschreven). Laag of luw Wanneer de naam Leijakker voor het eerst wordt vermeld, blijft gissen. Bekend is wel dat in het notarieel archief van Haringcarpsel een koopakte van 6 december 1685 aanwezig is, waarin staat dat: aan Jan Cornelisz. Decker tot Outcarspel is verkocht een acker zaadlant genaemt de Leijacker in de Waardpolder bij de vogelkooij, groot 13 snees en 6 roeden. Verder wordt in een opdragt briev van 1 mei 1730 geschreven: Een stuk weijd- land, gelegen in de Waardpolder, belend de kooij ten oosten en de Leijsloot ten noorden. In 1832 werd het perceel aangeduid als bosch. Het was toen in eigendom van herenboer Ariën Kroon, die meer dan 50 bunder land in de Waarlandspolder, Bleekmeer, Speketer bezat. In het hoogste deel van de Waarlands- polder lagen vijf lage akkers. De Leij- akker was de meest westelijke van deze vijf. Ze grensden met de noordzijde aan de molensloot. Deze sloot begon bij de Waarlands molen, liep naar het noorden en had meerdere aftakkingen. Aan het eind, nu ongeveer op de Andries Dekker- weg, splitste de sloot zich in oostelijke en westelijke richting. Het oostelijk deel eindigde bij de boerderij van de fam. Van Benschop op Andries Dekkerweg

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 9