DE LEIAKKER IN WAARLAND ZUID Piet Kleverlaan 8 In de tachtiger en negentiger jaren van de vorige eeuw waren oude en verdwenen akker- en slootnamen in zwang bij de naamgeving van nieuwe wegen. De dorpsraden van Harenkarspel hadden hun keuze voor de namen van straten of wegen bij een uitbreidingsplan dan ook gauw gemaakt. De namen moesten herinneren aan de tijd voor de verkaveling. Polders met tientallen akkertjes en sloten. Dat gold ook voor de Leiakker en Padakker in Waarland-Zuid. In dit artikel besteden we aandacht aan de Leiakker. De entree van de Leiakker wordt geflankeerd door ‘De Hoorn des Overvloeds een kunstwerk gemaakt door Nout Visser twee fasen worden uitgevoerd en aan sluiten op de bestaande nieuwbouwDe koopwoningen waren bestemd voor in woners van Waarland en directe omgeving. Degene, die interesse had, kon zich aan melden. Er was belangstelling genoeg, zodat de aannemers snel konden begin nen met het bouwrijp maken van het terrein. Een jaar later waren alle bouw- kavels verkocht. Om de wijk bereikbaar te maken werd een weg aangelegd tussen de Veluweweg en de Volleringweg. Deze straat kreeg, op voordracht van de Dorpsraad, bij het raadsbesluit van 11 mei Verkoping aan de Weel Wanneer men tegenwoordig een huis of een stuk land wil kopen of verkopen stapt men in de regel naar een makelaar. Tot zo’n tachtig jaar geleden ging dat anders. Iemand die zijn woning, bedrijf of land wilde verkopen, nam contact op met een notaris. Deze regelde de verkoping, die als regel werd aangekondigd in een regionale krant. Voor Waarland was dat in die tijd meestal notaris H.B. Gottmer uit Obdam. In een advertentie in de Schager Courant van 10 november 1917 lezen we dat deze notaris: Op Donderdag 23 November 1917, ‘s middags 12 uur, in het café van den heer C. JONG Jbz. a. d. Weel, zal verkoopen: o.a. voor den heer J. Sneekes Wz. a. d. Weel een perceel BOUWLAND in Waarland, gem. Harenkarspel, genaamd de Leijakker, groot 31.90 Are. 1993 de naam Leiakker. Als verklaring voor deze naam werd aangevoerd: een herinnering aan een oude akkernaam in de Waarlandspolder. Voor de verkaveling was de Waarlands- polder een vaarpolder met vele akkertjes en sloten. De meeste tuinders hadden hun land niet bij hun huis liggen. n de raadsvergadering van 12 januari 1993 werd het uitbreidingsplan Waar- land-Zuid voor 21 huur- en 52 koopwo ningen goedgekeurd. Het plan zou in

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 8