40 De Stichting BAK (Bijzonder Activiteiten Kluivers) op klus tijdens de koolcampagne. V.l.n.r: Wim Volkers, Giel Mol, Mart Schrijver, Frank Smit, Koos Bruin, Nico Post, Ben Meijnders, Cock Beemster. het leven geroepen. Siem Bruin was jarenlang de centenskraper van De Klui vers en beheerde de penningen uitmun tend. Mede dankzij zijn kwaliteiten kon de vereniging het hoofd boven water houden zonder één cent subsidie. Een prestatie om trots op te zijn! Op alle mo gelijke manieren en werkend vanuit Alhoewel duizendpoot Arnold Lantman van alle activiteiten programma’s en draaiboeken maakte, kwam het soms toch voor dat er tijdens het karnaval zaken niet volgens plan waren verlopen. Op ludieke wijze werd ook hier weer een oplossing voor gevonden en werd de z.g. snarkeivond in het leven geroepen. De bedoeling was dat iedereen, die onvrede met het een of ander had, kon zeggen wat hij op zijn lever had en er ronduit over kon snarken. Typisch Westfries: van je hart geen moordkuil maken en op een zeer open manier vergaderen. Alaaf. zelfredzaamheid en doorzettingsvermo gen werd getracht de vereniging levens lustig en financieel gezond te houden. En reken maar dat iedereen daar stuk voor stuk een hele kluif aan had! Zonder andere sponsors tekort te doen was Fruithuis Hoedjes een bedrijf waar men altijd op kon rekenen. Met zekerheid kan worden gesteld dat vrijwel de hele Waarlandse jeugd in de loop der jaren tijdens het karnaval een zakje snoep met wat fruit van sponsor Gerard Hoedjes in de handjes kreeg gedrukt. Een hapklare kluif In het seizoen 1983-’84 gaf Prins Hap de Derde zijn wietstok, cape, steek en ketting over aan Mart Schrijver. De naam Hap werd vervangen door Kluif en daarmee werd Mart Prins Kluif de Eerste. Mart was al heel wat jaren lid van de Kluivers en had het al tot adjudant geschopt. Mede dankzij zijn vele toneeloptredens was hij een zeer begenadigd spreker en verstond bovendien heel goed de kunst de indruk te wekken dat hij teveel uit het tatervat had gedronken. Als Prins had hij er geen enkele moeite mee om met een uitgestreken gezicht zijn speech af te steken, zijn hoofd om te draaien en een vette knipoog van verstandhouding richting de Raad van Elf te winken. Bijgestaan door zijn bevallige hofdames, Jolinda Stoop en Lieke de Waard, was het een lust voor het oog om het drietal in de open koets voorbij te zien rijden. De voor vier dagen regerend vorst zat er waarlijk vorstelijk bij. De periode, waarin de eerste drie Prinsen regeerden, werd gekenmerkt door een enorme belangstelling van de plaatselijke bevolking, wat tot uiting kwam in deelname aan de zondagse optocht en het grote gekostumeerde bal op de dikke dinsdagavond. De zaal van café de Posthoorn, Kluivenhoorn geheten, barstte zowat uit haar voegen zo gevuld was de ruimte met verklede mensen. 500 a 600 feestvierenden was geen uitzondering. Het record staat op 1000 man. Het was toen zo vol dat er door de warmte en rook een dikke laag mist hing en de Prins en de Raad van Elf niet van het toneel af konden komen. Geen nood. Op de tafels kun je ook heel best dansen en het bier smaakte met die hitte helemaal opperbest. Het eerste jaar waren Gert Volkers en Dirk van der Eng jurylid. De dochters van Gert, nog heel jong toen, vonden hun vader maar een vader van niks, want ze vielen na de optocht, bij de prijsuitreiking altijd buiten de boot. Al gauw bleek het, hoe onpartijdig de mannen ook waren, beter te zijn om voor deze functie men sen van buiten het dorp aan te trekken. De criteria om voor een prijs in aanmer king te komen berusten nog steeds voor namelijk op uitvoering in actualiteit,

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 40