ALAAF, ALAAF, ALAAF, ALAAF Jeanet Stroet 37 Op 11 november van dit jaar gaat karnavalsvereniging De Kluivers haar 44ste seizoen in. In karnavalskringen is dit geheid een gekkengetal, want het staat voor 4 maal elf jaar. Een goede reden om in deze Toendertoid aandacht aan deze ludieke vereniging te besteden. Een impressie, echter wel in vogelvlucht, door de ogen van een karnavalsliefhebster, waarin de lezer een kijkje achter de schermen en maskers van het karnaval krijgt. Gert Volkers, Prins Hap de Eerste, geflankeerd door een jolig vrouwspersoon. demonisch wezen. De groet en de roep Alaaf, waarbij de top van de rechterhand naar de linkerslaap van het hoofd wordt gebracht, vindt zijn wortels in de omge ving van Keulen en betekent letterlijk het cijfer 11. Waarom 11 en niet 12 zult u zich afvragen? Het getal 12 staat voor perfectie en 11 is het getal der zotheid, die onlosmakelijk was en is verbonden aan een feest waarin men vrij wilde zijn van alle verplichtingen en stromingen in de samenleving. Ongestraft kon men de overheid op de hak nemen, brassen en slempen. Van God los. De wereld op zijn kop. Tel de letters maar na: gekkengetal. Klopt dus. Alaaf. eel woorden en gebruiken vinden hun oorsprong in het verre verleden. Het woord karnaval komt voort uit het Latijn en betekent: vlees vaarwel. Uit het Germaans stamt het woord masker, dat werd gebruikt voor een heks of een De eerste zottevorst Eind 1964 vond in het voormalige jeugd huis aan de Kerkstraat een discussie plaats tussen de leden van het bestuur van de jongerenvereniging De Instuif en kapelaan Karregat. Voor veel ouderen onder ons een welbekende naam. Belangrijkste gesprekspunt was: Karnaval vieren in Waarland? Dat lukt nooit! Ideeën en plannen om dat nooit om te zetten in altijd werden gesmeed en het bestuur ging op dikke dinsdag bij de buren in Zuid- Scharwoude kijken hoe het er daar aan toe ging. Nou, dat zouden zij, de Waarlanders, veel beter kunnen! En zo kon het gebeuren dat na afloop van een vergadering Arnold Lantman, bestuurslid van de jeugdraad, nog niet op huis aanging, maar bij Gert Volkers aan de Kerkstraat neerstreek. Er moest een Prins worden gezocht en voor die functie leek Gert de juiste persoon te zijn. Een goede, gemoedelijke uitstraling, niet verle gen en een stem als een misthoorn. Luid en duidelijk. Gert zei volmon dig ja en ook zijn vrouw Riet zag het helemaal zitten. Maar toen Arnold eraan toevoegde, dat Riet ook wel als hofdame mocht opdra ven, bedankte ze voor die eer. Hofdame én toen drie kleine kinderen thuis, dat werd haar te bar. Beiden waren ze heel zels en hielden bar van gezelligheid en reuring. Gert verzon de naam De Kluivers en zou het een jaar als Prins proberen. Toen de karnavalstijd aanbrak werd Waarland omgedoopt tot Kluivenburg. De zondag van de eerste karnavalsop- tocht was daar. Gert was uitgedost in een soortement gestreept narrenpak en aan

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 37