BERICHTEN UIT DE KUIL Joop Zutt I Trientje Ruiter. 2 In het leven van Trientje Ruiter bepaalden de dagelijkse beslom meringen het vaste patroon van alledag. Het vieren van een verjaardag doorbrak die dagelijkse sleur. Nauwgezet beschrijft ze de cadeaus die haar zus Jantje op 3 april 1943 tijdens haar verjaardag kreeg. Aan het eind van deze aflevering komt in een enkele zin de goede samenwerking tussen huisarts en parochie priester in beeld. ’s middags nog geweest. P.S van Anne had ze nog een prachtige vaas gekregen. Zondag 04-04 Ik dacht nog even te kun nen slapen, maar om kwart over zeven werd ik toch wakker van het rumoer dat de jongens maakten. Ze waren aan het benen wassen en lieten het water overkoken. Om half elf stapte ik van bed en ben toen even naar buiten gegaan. Daarna de H.Mis gaan lezen, maar dat valt niet mee zo met die radio. Aijen was bij ons te gast. ’s Middags kwamen Anne en Piet en Truusje ook, want Annie was gisteren gebleven. Ze zijn ook blijven broodeten, ook kregen we nog taartjes. Daarna gingen hun allen naar het Lof. Ik ben daarna gaan lezen in Waarvoor het hart bleef kloppen. Achter mij wil Aijen het ook lezen. 06-04 Het waaide de hele dag erg. Moeder kon bijna de aardappelen niet gaar krijgen, toen op de kachel in de kamer. Toen ging het. Arie heb vandaag zijn akker geploegd met het paard van Bram Borst. Jantje heeft vanmiddag een nieuw schortje voor Annie gemaakt. Bertus is nu in de polder aan het werk voor Vader. Frans en Siem zijn nu alle twee bij Keeman en Vader moest naar Alkmaar te begraven. 07-04 Toen mijn werk af was, ben ik aan Siem zijn bruine sokken aan het stoppen geweest. Even voor vier kwam Pietje Zutt te zeggen dat morgenochtend de Kape laan om 10 uur (nieuwe tijd) weer bij me kwam met de communie. Hij was niet goed en wel weg of er begon zo’n vrese lijke storm. Het was erg. Vader zijn pet raakte in het kanaal en heb hem niet meer gevonden. Siem raakte ook bijna in het kanaal. Piet Kuijs raakte in de schuit van Bruin. De plank van de brug stond gere geld rechtop en Vader en de jongens hebben het huis vastgelegd. Ik zal niet erg slapen met die wind. 08-04 Het was al vroeg dag. Gauw mij gewassen en een schone pon aangetrok ken. Vijf over tien (nt) kwam de Kapelaan. Eerst moest ik te biecht. Ik kreeg weer niets van hem gedaan, dus hij gaf niets 02-04 Ik stond vanmorgen even voor acht uur van bed. Eerst mijn bed opgemaakt, toen brood gege ten, daarna moest ik achter de pottenkast opknappen. Dat was een reuze werk. Ik heb er twee uur aan gewerkt. Na de middag stond ik even voor half 2 op, toen heb ik die andere kast achter gedaan en toen de achterkeuken gewerkt. Jantje heeft de kamer een goeie beurt gegeven, maar is er nog niet mee klaar gekomen, want Moeder moest vanmorgen nog naar de stad. Na de middag moest ze kaas maken en Jantje moest nog naar Cor Jongsma om vleesch. Ik kreeg vandaag nog een kaartje van Piet Bekker en Trien Droog. De jongens zijn allemaal thuis. Vader en Bertus hebben weer koolstrukken ge haald en Frans is vanavond bij Keeman geweest (daar Siem werkt). Frans kan er ook voor een zes weken heen. Jantje staat nu nog te strijken en Moeder stopt Bertus zijn kousen en Vader melkt de koe. 03-04 Vandaag is Jantje jarig. We hadden om kwart over twee het werk af. Toen kreeg ze van Moeder een poetsdoos, hand- doekhanger, een lepel- en vorkenkist, twee vaasjes, een kussen en een taart. Van mij had ze een bloempot, van Bertus f 2.50, van Aijen een sprei, een likeur- stelletje, een poppetje en rode tulpen. Van Griet en Annie een schilderijtje en twee losse schilderijtjes. Van Annie een kleedje en schilderijtje en van Truus ook het zelfde. Guurtje Kuiper kwam ook nog, daar kreeg ze ook een kleedje van. Geertje Snijder en Riet zijn er ook

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 2