29 ’Het bedrijf vroeg f353.824.- om de bouw te realiseren’ Kunst van Leo Tollenaar, vol symboliek. overeenkomstig art.72 der Lager Onder wijswet 1920 Uw goedkeuring voor het beschikbaar stellen van de benodigde gelden en wel: 1. Voor de bouw van ge noemde zes lokalen volgens bijgaande kostenraming f457.030.-; 2. Voor de inrichting van het nieuwe deel volgens raming f25.000.-. Totaal f482.030.-. Het Bestuur van de Sint Janschool. (was getekend) A. Bakkum, pastoor en C. Dekker Az., secretaris. Op 11 april 1968 stelde de gemeente het gevraagde bedrag beschikbaar. Dat de definitieve tekeningen met bestek pas veertien dagen daarna binnenkwamen, nam men blijkbaar voor lief. Opnieuw aannemer Bakker In overleg met de gemeente en de archi tect besloot het Schoolbestuur deze keer geen openbare inschrijving te organiseren, maar een onderhandse inschrijving te hanteren. Op de openbare inschrijving voor de eerste vier klassen hadden na melijk enkele bedrijven ingeschreven, die het louter te doen was een rekenver goeding te incasseren. Op uitnodiging mochten zeven aannemersbedrijven en twee schildersbedrijven op de klus in schrijven. Op dezelfde dag dat de ge meente de benodigde financiën beschikbaar stelde, kwamen het School bestuur en afgevaardigden van de be drijven bijeen in de aula van de school. De hoogste inschrijver offreerde een bedrag van f 383.600.-. De firma Bakker uit Ursem was echter ook deze keer de laagste inschrijver. Het bedrijf vroeg f 353.824.- om de bouw te realiseren. De ervaringen met dit bedrijf bij de bouw van de eerste vier lokalen waren goed geweest, zodat het werk vlot werd ge gund. Schildersbedrijf Gert Groot uit Waarland kreeg opdracht het schilderwerk te verzorgen. Hij had op het werk inge schreven voor f 33.689.68. De firma Bakker ging met de tweede fase van de nieuwbouw weer voortvarend te werk. Al spoedig na de gunning gingen de heipalen de grond in en verrezen de eerste contouren van de nieuwe school. Kunst vol symboliek Een vast gegeven bij bouwprojecten, waarbij de overheid betrokken was, was dat 1 van de bouwsom aan een kunst werk besteed moest worden. Het was bepaald geen gemakkelijke opgave voor het Schoolbestuur. Na veel wikken en wegen viel, op voorstel van de architect, de keuze op de Haarlemse kunstenaar Leo Tollenaar. Diverse wer ken van zijn hand werden bekeken. Vooral zijn keramiek in een Haarlems ziekenhuis maakte indruk op de leden van het Schoolbestuur. Lange gesprekken met de kunstenaar volgden. Een eerste ontwerp, voorstellende een kind in al zijn aspecten in kleurig keramiek kon ieders goedkeuring wegdragen. Tot Tollenaar er zijn prijskaartje aanhing en dat ging ver boven het beschikbare budget uit. Een nieuw ontwerp, nu in natuursteen, werd gemaakt en goed bevonden. Gelukkig had Tollenaar zijn idee tot in detail op papier uitgewerkt, want kort voor aanvang van de uitvoering overleed hij aan de gevolgen van een hartstilstand. Zijn zoon, bijgestaan door een bevriend kunstenaar, voerde het werk uit. Het is een kunstwerk vol symboliek geworden dat vanaf 1970 de oostgevel van het

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 29