Woord vooraf I Joop Zutt, voorzitter. 1 De deken had begrip voor het verlangen en gaf hen de opdracht mee om - ieder in hun eigen omgeving - eens te polsen wat men elk jaar voor een eigen parochiekerk beschikbaar zou willen stellen. In korte tijd kregen zij toezeggingen van een twintigtal gezinshoofden, die beloofden circa f 1.500.- per jaar te zullen bijdragen aan een nieuwe parochie. (Uit: Waarland van Toen, deel II door Arie Groen). Op basis van die gegevens gaf de bisschop van Haarlem aan pastoor Vollering de op dracht een parochie te stichten en een nieuwe kerk in Waarland te bouwen. Het resultaat is bekend. Op 1 november 1919 werd de parochie officieel gesticht. De pa rochiegemeenschap kwam de eerste jaren bijeen in een noodkerk: een stolpboerde rij aan de Westkade, beschikbaar gesteld door de familie Nieuwboer. Op 1 decem ber 1920 betrok de pastoor zijn nieuwe pastorie en op 14 maart 1922 werd de nieuwe kerk ingewijd. Wat was Waarland blij en gelukkig met haar eigen parochie! Nu, we zijn negentig jaar verder, staan er twee grote borden voor de pastorie met daarop de tekst: Te koop. Pastorie met garage en tuin. Totale kavel circa 1900 m2. Het bijbelboek Prediker zei het al: Alles heeft zijn tijd. Maar het is toch een navrante constatering dat de pastorie door de parochie wordt afgestoten en dus een andere bestemming zal krijgen. Hoe het onze parochiekerk verder zal vergaan? De geschiedenis zal het leren. Namens de Stichting Waarland van Toen wens ik u weer een aantal genoeglijke en leerzame uurtjes toe met nummer 33. Geschiedenis is in ieder geval weer ruim schoots voorhanden in dit nummer van Toendertoid. De jongste geschiedenis, dat wel. Als vaste ingrediënten vindt u Berich ten uit de Kuil en Nieuws van vijftig jaar geleden. Een artikel over het onderwijs, een gedicht en een verhaal over een straat naam behoren tot de vaste gerechten. Verrassend, en bepaald niet als toetje, komen de Greanti’s, de Kluivers en het bloembollenbedrijf Freek Stoop op tafel. et is dit jaar negentig jaar geleden, dat twee heren uit Waarland zich lieten aandienen bij de Hoogeerwaarde Heer J.W. van Heeswijk, deken te Schagen. Het waren de heren A. Smeets en A. Dek ker. Zij maakten de deken duidelijk dat in Waarland een groot verlangen bestond naar een eigen parochie. I De pastorie krijgt een I andere bestemming. PASTORIE MET GARAGE EN TUIN TOTALE KAVEL CA 1900 M

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 1