T’UCi 5TOEF zou worden verkaveld. Een nieuwe weg over zijn pad naar de Bleekmeerweg was een optie. Maar de plannen van de verkaveling verkeerden nog in een pril stadium en het kon nog wel vijf jaar duren voordat alles was uitgevoerd. Zo lang wilde hij niet wachten. Hij liet dit plan varen en koos voor het verplaat sen van zijn bedrijf, namelijk: een ruime schuur met een speciale ruimte voor het drogen en bewaren van gladiolen en een woning aan de Waarlandsweg. In die schuur werd een kantoor ingericht voor zijn dochter Lies, die de administratie van het bedrijf deed. Verder was er een ruimte voor opslag, zijn trekker en ma chines en voor zijn paarden. Freek kon moeilijk afstand doen van deze dieren. Ze hadden immers jarenlang voor hem geploegd en hem geholpen bij het rooien en het binnenhalen van de oogst. Op 21 juni 1956 verhuisde de familie Stoop naar het nieuwe huis aan de Waar- landsweg. Drie weken later, op 14 juli, werd het bedrijf geopend. Freek Stoop zou op die bewuste zaterdagavond een woordje doen. Nou was hij nooit zo’n barre spreker en na de nodige borrels dacht hij genoeg moed verzameld te hebben. Hij nam nog een trekkie aan zijn zwaar shaggie en stond op. Dames en heren, wat slikken en gekuch en toen nog eens: dames en heren en hij ging weer zitten. De moed zonk hem kennelijk in de schoenen. Meer kon hij niet uitbrengen. Zijn boekhouder, Cor Jong uit Schagen, gaf daarna nog kleur aan de opening: Freek is een ochtendmens. Hij begint als de zon opgaat en stopt wanneer deze on dergaat. Daarom koos hij juist 21juni, de langste dag, uit om te verhuizen. Ik hoorde dat er ook een probleempje met de piano was... Een moker bracht de op lossing. Met een paar ferme klappen werd een gat in de muur geslagen en zo kon de piano naar buiten worden gedragen. Een sloopvergunning werd niet aangevraagd. De oude woning lag de volgende dag plat. Bij de bouw van het nieuwe huis werd in de voorgevel een glas-in-loodraam geplaatst. Als herinnering aan de opening liet het personeel een schilderij maken met hierop het raam en de namen van de dertien personeelsleden. Bij de sloop van het huis, vijftig jaar later, is dit aan denken door Gerard Stoop meegenomen naar zijn woning in Schagen. In ruim twintig jaar was heel wat bereikt: van een oud huisje en een paar boetjes naar een prachtige schuur met een riante woning. Het was eigenlijk al die tijd voor de wind gegaan. De Waarlandse firma Van der Gulik kreeg de opdracht voor de bouw van de schuur en de woning. Op 3 december 1955 legde zijn jongste dochter Trudi, toen 5 jaar oud, de eerste steen. Donkere wolken Kort na de ingebruikname van de nieuw bouw kwam het bedrijf in zwaar weer terecht. Het was in het bollenvak regel dat de betalingen in twee termijnen wer den gedaan: één voor de voorjaars- en één voor de zomerbloeiers. Dat betekende dat de financiële transacties voor narcissen, tulpen en irissen vóór 1 november afge wikkeld moesten zijn en dat de peildatum IT r PSTr 57ELN fr’'TE3 DCCR Cl 7 5 3 CEC. 19 I Witte gladiolen, I donkere wolken.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 19