17 Nic Zwagerman werd in 1925 aan de Veluweweg 20 geboren. Hij herinnert zich... Ruim zeventig jaar geleden. Ik was net van de lagere school. In Waarland en het Geestmerambacht veroorzaakte de koolgalmug draaihartigheid in de kool. Deze ziekte had tot gevolg dat verschillende tuinders op vers land hun kool gingen verbouwen. Mijn vader had een vrachtautootje en in het voorjaar vervoerde hij voor Freek Stoop koolplanten naar de Wieringerwaard. Hij bracht ze niet alleen, maar hielp ook met zetten. Op een dag was ik met mijn vader mee en moest ik helpen. Vanaf toen ben ik bij Freek Stoop gaan werken. Kort daarna kwam ik daar overhuis en groeide ik mee op in het gezin. Ik herinner me nog enkele werknemers, zoals Jan Volkers, Jo Blaauw en Piet Jong uit t Veld. Freek Stoop verlangde goede inzet van zijn personeel. Hij kon er slecht tegen als iemand te laat op het werk verscheen. Als dat gebeurde, kon hij flink uit zijn slof schieten. Aan het eind van de dag moest ik om het huis en in de schuren alles opruimen en aanvegen.’Bij een goede tuinder moet het op het erf en in de schuren netjes zijn’, zei Freek regelmatig. En als hij er zaterdagmiddag niet was, dan moest ik het personeel uitbetalen. Zoveel vertrouwen had hij in me. In de oorlog werd voor mij met kistjes een slaapkamertje in de schuur gemaakt. Bij een razzia voor de Arbeitseinsatz kon ik me daar goed schuil houden. Freek Stoop verbouwde toen veel aardappelen en tarwe. Ook teelde hij vetzaad, waaruit met een eigengemaakte machine, olie werd gehaald. In winter van ’44-’45 sliepen in de schuur verschillende onderduikers en regelmatig kwamen mensen uit de stad om voedsel. Ze waren blij, dat ze aardappelen en tarwe tegen een redelijke prijs bij Freek konden kopen. Tot mijn trouwen heb ik bij de familie Stoop gewoond. Geen water, geen elektriciteit. In twee oude schuren aan de ringsloot begon Freek Stoop zijn bedrijf. Arie Schrama een huis, twee boetjes en enkele percelen land kopen. Het huis was al oud en stond in Waarland aan de ring- sloot met de Bleekmeerpolder. De koop ging door en de datum van hun trouwdag kon worden vastgesteld. De keuze viel op 17 mei 1934. Het was die dag dubbel feest: de huwelijksvoltrekking tussen Fredrik Stoop en Geertruida Louisa Bos én het zilveren bruiloftsfeest van Anton Bos en Betje Beemsterboer, de ouders van de bruid. Eerst in de kerk en daarna in het café van moeder Stoop. Om bij hun woning, toen Westkade D9, te komen was er vanaf de Waarlandsweg een smal pad. Zo smal zelfs dat men amper naast elkaar kon lopen. De twee houten schuren kon Freek best ge bruiken. Eén als paardenstal en de ander voor opslag. Zo startte Freek Stoop bijna 75 jaar geleden zijn tuinders- bedrijf. Een brug en een driekapper De eerste jaren huurde Freek Stoop verschillende stukken land in de Bleekmeer. Hij verbouwde aardappelen, kool, uien, tarwe, koolzaad en voederbieten, ook wel mangele wortelen genoemd. Om in de Bleekmeer te ko men moest hij met een schuit de ringsloot oversteken. Een brug zou veel efficiënter zijn en Freek ging op zoek. Hij had mazzel, want voor een redelijke prijs kon hij een complete ijzeren brug kopen. Hij liet de brug naar Waarland komen en deze achter zijn huis over de ringsloot plaatsen. Zijn inspanningen legden hem geen windeieren. Eind jaren dertig kocht hij met zijn gespaarde geld en met een lening ruim 17 bunder grond in de Bleekmeer. Hij had ook meer op slagruimte nodig en er werd een nieuwe koolboet, een zogenaamde driekapper, gebouwd. Enkele jaren later had Freek Stoop al zijn schulden afbetaald. s

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 17