FREEK STOOP: HANDELAAR IN GLADIOLEN Piet Kleverlaan 16 Bijna driekwart eeuw geleden begon Freek Stoop voor zichzelf. Hij kocht een oud huis met twee houten schuren aan de ring- sloot tussen de Waarlands- en Bleekmeerpolder. Hij werd de grondlegger van F. Stoop BV, een bedrijf waarvoor tientallen Waarlanders hebben gewerkt. Het bedrijf heeft in de loop der jaren een hele ontwikkeling doorgemaakt. Zo verschoof het accent van teelt naar handel en werd het bedrijf naar de Waar- landsweg verplaatst. Hoewel de handelsonderneming in 1998 is verkocht, blijft de naam herinneren aan de oprichter: F. Stoop BV. Freek Stoop: oudste zoon van Gerrit Stoop en Trijntje Weel. Hij trouwde op 17 mei 1934 met Truus Bos. De verwondingen, die hij daarbij opliep, wilden niet genezen. Zijn conditie ver slechterde, hij raakte op bed en op 22 april 1920 overleed Gerrit Stoop. Hij was toen 42 jaar oud. Noodgedwongen moest Trijn Weel het land verhuren en het tuindersgereedschap verkopen. Uit de opbrengsten hiervan kocht ze een voorraad kruidenierswaren en begon ze een winkeltje. Veel Waar- landers gaven haar de gunst en zo sprok kelde zij een inkomentje bij elkaar. Trijn was een doortastende vrouw. Na afloop van een uitvaart in de boerderijkerk, die op 31 oktober 1919 in gebruik was geno men, bestond er in de buurt geen gele genheid om iets te gebruiken. Daarom zette de weduwe Stoop op de ochtend van een begrafenis in het achterend van haar woning wat stoelen en tafeltjes neer, smeerde ze broodjes en zette ze koffie. Vanaf dat moment gingen de kerkgangers na een uitvaart naar Trijn Weel. In 1924 verkocht ze haar woning en liet door aan nemer Jo Keet tegenover de nieuw ge bouwde kerk een koffiehuis met kruide nierswinkel zetten. Geen kruidenier De oudste zoon Freek was net van de lagere school toen zijn vader overleed. Hij was te jong om de tuinderij voort te zetten. Ook doorleren was er niet bij, want zijn moeder had daarvoor het geld niet. Freek ging zes dagen per week te werk bij Jan Bruin-Jong en gaf zijn verdiende geld thuis af. Toen zijn moeder het kruidenierswinkeltje met het café begon, werd het werken bij Bruin minder. Freek ging twee dagen te rondvragen en te rondbrengen en ’s zondags hielp hij in het café. Hij wilde zijn moeder niet teleurstellen, maar eigenlijk vond hij het maar niks, dat gedoe met die lastige klanten. Ze moesten op hun wenken worden bediend, zo niet dan gingen ze naar een ander. Freek kreeg verkering met Truus Bos van de Oostkade. Begin 1934 konden ze van et verhaal begint in 1908. Op 8 fe bruari van dat jaar werd Freek Stoop in Oudkarspel geboren. Twee jaar later verhuisden zijn ouders Gerrit Stoop en Trijn Weel met hun kinderen naar Waar land (nu: Kerkstraat 75). Op een paar bunder land begon Gerrit een tuinderij. Ze werkten beiden hard en het bedrijf bracht voldoende op. In 1920 sloeg het noodlot toe. Gerrit Stoop struikelde over de dissel van een driewielige kar.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 16