Waarland, augustus 2008. Met dank aan: Gerard Boekel. 10 Na de onthulling van ‘De Hoorn des Overvloeds’. Wethouder Slagter is in gesprek met de kunstenaar Nout Visser. 11 en het andere deel halverwege de Waarlandsweg. Deze aftakkingen heetten: de Leijsloot. Een verklaring van een akkernaam blijft een zaak van wikken en wegen of vergissen. Als eerste: lei of leij wordt gebruikt in de betekenis van laag land. De Leijakker was drassig en begroeid met bomen terwijl de andere vier percelen voor weiland werden gebruikt. Ook buiten Waarland is het woord leij nog terug vinden in de Leijen Polder bij Niedorp. Een andere aannemelijke betekenis van leij of in het Westfries laai is in de luwte of uit de wind. Door het aanwezige bos gaf deze akker immers luwte aan de omgeving. Tijdens de verkaveling van de Waarlands- en Slootgaardpolder is de Leijakker ver dwenen en samengevoegd met andere per celen. Deze worden nu gebruikt door de heer van Westrienen van wijndomein De Slootgaert aan de Andries Dekkerweg 21. Een kunstwerk Toen de nieuwbouw Waarland-Zuid zo goed als klaar was, werd het plan inge richt. Er kwamen groenstroken en een speelgelegenheid. De gemeente wilde een kunstwerk plaatsen. De keuze viel op De poortwachters van Nicole Zonderhuis. De kunstenares had een ontwerp gemaakt van een houten brug over een water met vier taps-toelopende betonnen palen met op de punten een oog. Dit waren de poort wachters, die ongenode gasten buiten de deur moesten houden. Het kunstwerk zou een duidelijke entree worden naar de nieuwe wijk. Aan de Dorpsraad van Waarland werd gevraagd hiermee in te stemmen. Enkele bewoners vonden De poortwachters maar niks en tekenden protest aan. De kunstenares wilde haar ontwerp ook niet aanpassen. Het plan ging niet door en de kunstcommissie van Harenkarspel ging op zoek naar een ander kunstobject. Uiteindelijk werd op 7 oktober 2000 door wethouder Slagter De Hoorn des Overvloeds van Nout Visser onthuld. Hij werd hierbij geholpen door kinderen uit de buurt, Ryan en Dean Appelmans. Waarland-Zuid is een fraaie wijk gewor den. Veel variatie in woningbouw, huizen met leilinden, een mooie vijver, een geva rieerd speelterrein, een doorkijkje naar de Veluwe- en Hogebrugweg en een in het groen verborgen tenniscomplex. Meer akkernamen Met de naam Leiakker sluit deze straat aan op de straten van de nieuwbouw in Waarland genoemd naar een akker. We noemen hierbij: de Oude Weid, de Kromme Akker, Katuil, ’t Krofje, de Streng, ’t Modderweidje en Padakker. Geraadpleegde bronnen: - Regio Archief Alkmaar. - Westfries Archief Hoorn. - Schager Courant. - Gemeente Harenkarspel. - Noordhollandse plaatsnamen, Jan Pannekeet. .10 10

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 10