9 Wij Teunis Bregman, Schout der Heerlijk- heijdHaringcarspel, Pieter Tesselaar en Arie Bogaard scheepenen aldaar, doen te weten, dat voor ons gecompareerd en verscheenen is, Maarten Hofdijk, secre taris van en wonende te Oudkarspel de welke bekende en verklaarde verkogt te hebben en diensvolgens te transporteren aan Jan Spaansen wonende onder Haring- carspel: Een stuk weijland gelegen in de Waarlandspolder, genaamd de Veluwen Akker, groot 11 geerse en 2 sneese 3) belend de domeine ten Zuiden, de wed. Corn. Langedijk ten Noorden. en Wethouders, bestuurden een stad of heerlijkheid. Zij vaardigden keuren (wetten) uit en bij overtreding daarvan spraken ze ook recht. Niet altijd was er in een heerlijkheid een notaris werkzaam, zodat bij koop en verkoop, geldleningen, testamenten en voogdijzaken de schout en schepenen de overeenkomst tussen partijen op papier moesten vastleggen. Bij het onderzoek naar namen van percelen in de Waarlandspolder kwam een transportakte van 9 Julij 1804 boven water, waarin, voor zover bekend, voor het eerst sprake is van de Veluwen Akker. Een deel van de tekst luidt als volgt: De spa steken In de 18e eeuw brak in ons land, ook in West-Friesland, verschillende keren de runderpest uit. De grote sterfte onder het vee had noodlottige gevolgen voor de levensomstandigheden van de bevolking. Daar kwam nog bij dat ons land regelmatig op voet van oorlog stond met Engeland, waardoor de uitvoer van zuivelproducten naar dat land onmogelijk was. Door deze omstandigheden kon een aanzienlijk aan tal boeren het financieel niet langer bol werken. Zij moesten noodgedwongen hun bedrijf beëindigen. Verkoop was nau welijks mogelijk, want in het boerenvak was geen interesse meer. Uit pure ellende verlieten ze met hun gezinnen huis en haard in de hoop elders een betere toe komst op te bouwen. Dan werd ten teken van verlating een spa in het land gestoken. Het betreffende perceel verviel op deze manier aan de Gecommitteerde Raden van West-Friesland, die in dit gebied de grootste grondbezitter werden. Alles voor zo goed en kwaat en met zoda nige vrij- en onvrijheden als het voor de sen en tot heden is gepossideert en be zeten is geweest en verder zoals buuren in lendens dragende zijn dog met vrijdom van verpond, zo ordinair als extra voor den tijd van 50 jaren, ingaan de met den jaare 1804 en zullende expi- reeren met den jaare 1853). En beken nende hij, comparant, van de kooppen- ninge en dien algeheel en ten vollen te zijn voldaan, de laatste penningen met den eersten, ter somma van f. 16.15.-*) belovende, daaromme het voornoemde getransporteerde te zullen vrijen en waren van alle lasten en bezwaarnissen. Vanaf 1795 werd niet meer gesproken over de Gecommiteerde Raden, maar over de Domeinen te Alkmaar. In die tijd werd het financiële klimaat voor de boeren wat gunstiger en het bestuur van de Domeinen stelde hen in de staat de spa gestoken gronden voor een redelijke prijs te kopen. Soms zelfs met ontheffing van verpon ding 2) voor 50 jaar, zoals in het tweede deel van de akte uit 1804 staat vermeld: De Veluwe In onze regio traden tussenpersonen op, die stukken grond namens de Domeinen verkochten aan boeren. Maarten Hofdijk deed dit o.a. in Oudkarspel en ook in Ha renkarspel. Wij hebben nog te weinig on derzoek gedaan naar koopaktes in Haren karspel om te komen tot een goed beeld van alle spa gestoken gronden in de Waar- lands-, Slootgaard- en Speketerspolder. Aannemelijk is dat de naamsverklaring van de Veluwen Akker een verwijzing is naar de woeste, verwilderde grond van de Veluwe. Nadat een perceel grond was verlaten overwoekerden riet, stekels, hoefblad en ander onkruid het land. Verder had men geen aandacht meer voor dit verlaten land, dat vervolgens uiteindelijk in het bezit kwam van de Domeinen. Omstreeks 1800 kwamen diverse percelen in de verkoop en zo is het ook gegaan met dat stuk weijland, dat op 9 julij 1804 in de Waarlandspolder aan Jan Spaansen is getransporteerd. gepossideert in bezit gehad. in lendens belendend. (extra)ordinair (buiten)gewoon. f. 16.15.- zestien gulden, 15 stuivers en nul penningen. gecompareerd verschenen bij een rechtshandeling.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 9