DE VELUWE IN WAARLAND (I) Piet Kleverlaan 8 What’s in a name of wat zegt een naam? Wanneer men de naam Veluweweg leest of hoort, denkt men eerder aan een weg in Gelderland dan aan een weg in een Westfries dorp. Toch bestaat in Waarland de naam van deze weg al bijna 80 jaar. Dit eerste artikel over de Veluweweg gaat over de herkomst en de mogelijke verklaring van naam. Een deel van de Veluweweg. Rechts lag de Veluwen Akker De foto is gemaakt rond 1932. HUYGEN-WAERTvan AnthoniusMetius uit 1631 De Waerdt Polder genoemd. Een eeuw later kreeg de polder de naam t Waerdland en vervolgens Waarland. De naam gaat terug naar het Middel nederlandse waerd en betekent aan water gelegen land, dat gemakkelijk onder water loopt. De Waarlandspolder is een oud veenge bied, dat al vanaf de dertiende eeuw geschikt werd gemaakt voor veeteelt. De afwatering van de percelen gebeurde via 9 Juli 1804 Een Schout en zijn Schepenen, vergelijk baar met de tegenwoordige Burgermeester en verklaring van een plaats- of poldernaam kan belangrijke infor matie verschaffen over het ontstaan van die plaats of polder. Zo wordt de Waar- landspolder op de Caerte van de HEER- bestaande geulen en sloten naar de lager gelegen meren zoals de Slootgert, Bleeckmeer, Schaapsknijl en het Amers- wiel. Daardoor was het verkavelings- patroon niet recht toe, recht an. Het veen ontwaterde, klonk in en de bodem daalde. Om zich tegen het buitenwater te be schermen, legden de bewoners vanaf circa 1500 dijkjes aan. Het water in de polder kon daardoor minder gemakkelijk op het boezem worden geloosd. Om de voeten in de Waarlandspolder droog te houden werd in 1571 een molen gebouwd. Het was een landschap met akkers en sloten. Verschillende akkers kregen een naam. Deze namen zijn nog te vinden in aktes of opdragt- brieven van vóór 1810. Het kadaster bestond in die tijd nog niet en om bij een verkoping aan te geven om welk perceel het ging, werd een akte opge maakt, waarin men de polder, de naam van het perceel, de oppervlakte en de naam van de belen dende percelen noem de. De herkomst van een akkernaam in de Waarlandspolder is soms af te leiden van een grondsoort of van de vorm van een stuk land: zoals ’t Modderweijdje of de Kromme Akker. Ook was er een Veluwen Akker x) en omdat de weg vanaf Piet Zutt tot de brug bij Jaap Hoebe over die akker liep, gaf de gemeenteraad in 1929 aan die weg de naam Veluweweg. (Nu: vanaf Veluweweg 2 tot Hogebrugweg 1.)

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 8