Waarland, 13 maart 2008. 37 Schutblad van de oprichtingsakte van de Stichting Katholiek Onderwijs Waarland. Rol van de Kerk Binnen het nieu we bestuur bleef een belangrijke rol weggelegd voor zowel de parochie als het Ouder comité. Twee leden van het bestuur werden voorgedragen door de parochie en door het Oudercomité, of een daarmee gelijk te stellen katholieke organisatie van ouders, tenminste twee en ten hoogste drie. Bijzonder is de rol van de bisschop, zoals die in artikel 14 van de stichtingsakte werd vastgelegd. De bis schop van Haarlem heeft het recht voor het Stichtingsbestuur een bisschoppelijk kommissaris te benoemen. Deze heeft een pastorale taak ten aanzien van het doel dat de Stichting zich stelt, namelijk het doen geven van katholiek onderwijs en door dit onderwijs medewerken aan de vorming van jonge mensen tot volwassen christelijke persoonlijkheden. Uit hoofde van deze taak zal hij bevorderen, dat het bestuursbeleid gericht is op onderwijs volgens de katholieke leer en in katho lieke geest en op samenwerking tussen gezin, school en de zielzorg. Hij in het bijzonder is bovendien verantwoordelijk voor de uitvoering van de algemene richt lijnen en de aanwijzingen van de Bisschop. Hij wordt op alle vergaderingen uitge nodigd en neemt aan alle beraadsla gingen deel. Alle besluiten worden hem medegedeeld. Acht hij enig besluit in strijd met de leer van de Kerk, de be langen van de zielzorg of de algemene richtlijnen van de Bisschop, dan is hij bevoegd zich tegen de uitvoering daar van te verzetten. Hangende dit verzet wordt aan het besluit geen uitvoering gegeven. Het bestuur kan van dit verzet in beroep gaan bij de Bisschop van Haar lem, aan wiens beslissing het is gebon den. De bisschoppelijk kommissaris is financieel niet aansprakelijk. Met dit artikel was de rol van de Kerk en paro chie verankerd in statuten. Terugkijkend is het een achterhoedegevecht geweest. Binnen een korte tijd zouden de Kerk en de parochie een veel bescheidener plaats in het onderwijs moeten gaan innemen. Geraadpleegde bronnen: - Archief Parochie H.Wulfram. - Archief Gemeente Harenkarspel. - Waarland van Toen, deel II, Arie Groen. - Boekje ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de nieuwe school. - Boekje ter gelegenheid van 75 jaar Sint Janschool. hebben, maar ook over de vraag of de school wel of niet zijn oude naam moest behouden. Gelukkig was er voldoende historisch besef om de oude naam Sint Janschool te handhaven. In diezelfde pe riode kwam er ook langzaam maar zeker duidelijkheid op het bestuurlijk vlak. Zoals reeds in het begin van deze afleve ring gemeld, waren hiertoe al langere tijd pogingen ondernomen. Op voorstel van de Raad van Overleg waren zeven ouders van schoolgaande kinderen aangezocht om zich onder supervisie van het Kerk bestuur in te werken om vervolgens het bestuur over de school over te nemen. Met veel inzet hadden zij dat geruime tijd gedaan. Na goedkeuring van het Katholiek Onderwijscentrum Noordhollands Noor derkwartier te Hoorn passeerde Willem Appel, notaris te Obdam, op 23 februari 1970 de stichtingsakte van de Stichting Katholiek Onderwijs Waarland. Het eerste bestuur was samengesteld uit de volgende personen: Theo Dekker Dz. voorzitter, Corrie Danenberg-Leegwater vice-voor- zitter, Gré Bakker-Jong secretaris, Gert Groot penningmeester, Trien Bruin- Beemsterboer, Niek Tesselaar en Joop Bakker Cz. leden. In de stichtingsakte werd het doel als volgt omschreven: 1. De Stichting heeft ten doel de bevorde ring van het kleuter- en lager onderwijs in het gebied van de parochie van de Heilige Wulfram te Waarland. Zij beoogt om daar bij onderwijs te doen geven in de geest van de Rooms Katholie ke Kerk en aan vaardt in deze de leiding van de Bisschop van Haarlem. 2. De Stichting aanvaardt de al gemene richtlij nen door de Ne derlandse Katho lieke Schoolraad voor het katholiek onderwijs gege ven. NOTARIS W. APPEL OBDAM TE houdende Akte d. d. 2J februari 1970. de stichting: "OTICHTIKG KATHOLIEK ONDER WIJS WAARLAND", gevestigd te Waarland, ge- me ent e Harenkarspe1

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 37