w ’Een door het Ministerie van Onderwijs bekroond ontwerp’ Ruud Witte. 34 Architectenbureau Overtoom uit Alkmaar mocht een eerste schetsplan maken voor een twaalfklassige school. Het bestuur en het Hoofd hadden al eerder een aantal nieuwe schoolgebouwen bezocht om zich goed te oriënteren omtrent de nieuwste ontwikkelingen en denkbeelden van scho lenbouw. Een door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bekroond ontwerp vormde het uitgangs punt. Samenspraak tussen de architect, de inspecteur van het Lager Onderwijs, gemeentebestuur en het onderwijsteam leverde uiteindelijk het ontwerp op, waarnaar de school gebouwd zou gaan worden. Na de urgentieverklaring van 9 maart ontving het Schoolbestuur op 9 juni 1965 onder no. 415652 de rijks- Snelheid van handelen Eind september 1965 presenteerde archi tect Overtoom het bestek en voorwaarden met een kostenberekening van het Sweet memories, geschreven n.a.v. het 75-jarig bestaan van de Sint Janschool, abusievelijk gevierd in 1998 i.p.v 1999. Foto: Afscheid van meester Ruud Witte in 1966. Sweet Memories In 1958 kwam ik als 18-jarig onderwijzertje naar Waarland. Van een katholieke kweekschool ging ik natuurlijk het katholiek onderwijs in. Je moest tenslotte je overtuiging uitdragen en dat was zo’n veertig jaar geleden niet zo moeilijk. Normen en waarden lagen vast en de gemeenschap corrigeerde je wel als je van de regels afweek. Als rooms-katholieke onderwijzer trouwde je natuurlijk met een katholiek meisje, zo niet dan raakte je eenvoudig je baan kwijt. Samenwonen was helemaal uit den boze. Katholiek onderwijs werd noodzakelijk gevonden; het hele onderwijs moest doordrenkt zijn met katholieke beginselen. Het ging niet alleen om godsdienstonderwijs en de dagelijkse schoolmis, hoewel die heel belangrijk waren. De zaken werden in Waarland erg serieus aangepakt. Ik kan me nog herinneren dat we een hele vergadering besteed hebben aan het bidden na de mis. Hoelang moesten de kinderen nog in de kerk blijven als de mis was afgelopen? Het was ons allemaal duidelijk dat de hostie dan al verteerd moest zijn. Maar hoelang duurde zoiets? Tegenwoordig zou zo’n discussie onmogelijk zijn en dat is maar goed ook. Veel van het oude rijke roomse leven past niet meer in onze tijd. Geen zoete verhalen over het leven van heiligen in onze taalboekjes en geen martelaren van Gorcum om toch maar aan te tonen hoe wij arme katholieken onder de protestanten te lijden hadden. En toch, als je alle zaken op een rijtje zet, was het allemaal zo slecht nog niet. Kinderen raakten vertrouwd met de christelijke achtergrond waarop onze westerse cultuur is opgebouwd. Ze wisten wat Kerstmis, Pasen en Pinksteren betekenden, ze waren op de hoogte van de bijbelse geschiedenis, ook al bestond die voor hen uit prachtige verhalen die soms maar weinig met God te maken hadden. Als je dan in 1998 in de kranten leest dat het grootste gedeelte van onze lieve jeugd niet meer weet wat Pasen eigenlijk inhoudt, dat een groot gedeelte het alleen nog maar met de paashaas en met eieren zoeken verbindt, dan is dat een zeer trieste zaak. Godsdienstige vorming is een zaak die in het onderwijs thuishoort, je moet het niet alleen aan de gezinnen overlaten. Net zoals lezen, schrijven en rekenen is kennis van je geloof iets dat een onderdeel van je algemene ontwikkeling uitmaakt. In onze tijd waarin de roep om het bijzonder onderwijs eindelijk af te schaffen steeds luider wordt, omdat daardoor bijvoorbeeld fusies veel eenvoudiger worden, is het goed om bij dit jubileum, 75 jaar katholiek onderwijs in Waarland, stil te staan. Katholiek onderwijs heeft nog steeds een grote waarde, nu en ook in de toekomst. Dat de Sint Janschool daar nog lang een rol in mag vervullen. goedkeuring. Er kon nu daadwerkelijk gebouwd gaan worden. De gemeente had al lange tijd een perceel bouwland achter kerk en pastorie voor dat doel gereserveerd, doch de aanleg van de Hoebelaan in 1963 zorgde voor een betere keuzemogelijkheid. Op 30 juni 1966 droeg de gemeente een perceel bouwterrein, groot 5620 m2, over aan het Schoolbestuur. Voor de grond, gelegen in de hoek Volleringweg - Hoebelaan, betaalde het Schoolbestuur f 17,- per m2 (f95.540,-). Deze plek verdiende dui delijk de voorkeur. De school zou niet worden ‘weggebouwd’ achter het kerkhof en de woningen aan de Volleringweg. Ook lag deze plek gunstig ten opzichte van kerk, sportvelden en zwembad.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 34