BERICHTEN UIT DE KUIL Joop Zutt I Trientje Ruiter. 2 Jongere lezers zullen regelmatig onbekende woorden of uitdruk kingen in het dagboek van Trientje Ruiter tegenkomen. Wat te denken van: om strukken gaan, de klok van De Waard die misschien uitgenomen moest worden of een kalf telen van een pink? Het waren normale gespreksonderwerpen in 1943. Koolstronken (strukken) droogde men en werden als brandstof gebruikt. De Duitse bezetter vorderde in dat jaar ook kerkklokken, die vervolgens werden om gesmolten voor de wapenindustrie. En de pink is een jonge koe die nog (voor het eerst) moet kalven. voor nougat hebben. Moeder heb uit de stad 8 grote rode knopen en een riem voor mijn vest meegenomen. 23- 03 Na de middag ben ik een uur naar bed geweest, maar ik kon niet slapen. Toen heb ik Vader zijn trui onderhanden genomen, daar zaten zulke lelijke boordjes aan. Het is een heel werk, het zijn alle maal kleine draadjes. Onder de middag luidde de klok nog van De Waard. Misschien moest die er ook wel uitge nomen worden. 24- 03 Vanmorgen was het 10 uur dat ik aan mijn werk begon, maar toen had ik mijn bed al buiten staan, want het was zulk prachtig weer. Moeder was in het tuintje aan het werk, want Jantje was niet thuis. Ik heb bij tafel zitten eten, toen ben ik met Teddy op vaders bed gegaan. Ik lag er net op toen Frans zei dat docter Schreuder kwam, maar ik dacht niet dat hij bij mij zou komen. Maar hij kwam wel. Nu moet mijn urine naar hem toe. Ik vind het toch hopeloos worden, maar misschien krijg ik wat andere medicijnen, dat mij weer hoop geeft. Ik heb het eten gewarmd voor Bertus, want Moeder moest naar Gert Dekker toe om melk. Even over half acht kwam Pietje Zutt te zeggen dat de Kapelaan een vrijdag kwam in plaats van morgen. 25- 03 Na uit mijn bed gekomen te zijn, heb ik eerst mijn kastje opgeruimd en de waskom voor Zuster klaargemaakt. Daarna ben ik maar weer aan vaders trui gaan werken. Na de middag was ik al om 1 uur van bed, want mijn been deed zeer. Even voor drie uur kwam de Zuster al. Toen was Moeder even naar Piet Bekker geweest om een klein cadeautje voor Jantje te kopen. De behandeling die ik ondergaan moest was erg pijnlijk, want Zuster kon het niet gedaan krijgen. Later heb ik zelf mijn been verbonden. Even daarna moesten we toch zo lachen, want toen kwam Nelie Zutt om geld voor ’t genootschap en omdat wij dachten dat ze er pas geleden nog geweest was, vroeg Jantje het aan haar. En toen moest ze zo 20- 03-1943 Ik heb nu vandaag mijn schoen op bed aangehouden en het is mij goed bevallen. Verders weet ik niet veel. Vanmiddag heeft het geregend en er is een lichtstraal met donderslag geweest. Ik deed toen gauw de radio af. Vanavond heb ik mijn schoenen gepoetst voor morgen. Nu ga ik weer te bed. 21- 03 Even voor acht uur was ik wakker. Daarna mij gewasschen en brood gegeten, daarna ben ik uit bed gegaan en ’t recht gelegd. Het was prachtig weer dus ben ik spoedig naar buiten gegaan met Teddy. Wij moesten aan de bruine bonensoep met melkpap. Frans was weer naar Ver- spaandonk toe en misschien kwam zijn jas van de week klaar. Na de middag heb ik helpen stof afnemen, daarna tanden ge borsteld en toen gaan rusten, een uur met mijn schoen aan. Niet lekker hoor, maar ja, alles krijg ik toch niet zo het eigenlijk moest zijn, dus ik leg me daarbij neer. 22-03 Ik was vanmorgen heel vroeg van bed en heb eerst de achterkeuken gedaan. Daarna ben ik Frans zijn trui gaan stop pen. Moeder ging naar de stad. Vanmiddag is de Kapelaan zeker bij Marie Jacet geweest. Ik heb hem tenminste zien gaan, het was ook zulk mooi weer. Vader en Bertus zijn om strukken geweest, van de week gaan ze weer. Nu zoek ik het eind, want ik wou nog even naar Gerda schrijven, want Jantje wou nog het recept

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 2