50 JAAR KATHOLIEK VROUWENGILDE WAARLAND Rianne Groen 27 Het zijn twaalf gestyleerde vrouwenfiguren die de twaalf provincies symboliseren. De cirkel staat voor de ronde vergadertafel en symboliseert overleg en onderlinge gelijkwaardige verbondenheid. Het embleem van het KVG. Vanuit evangelische inspiratie een bijdrage leveren aan de ontplooiing en ontwikkeling van de vrouw. Dat was - in navolging van Katholiek Vrouwengilde (KVG) Nederland - de doelstelling bij de oprichting van Katholiek Vrouwengilde Waarland in 1958. Vijftig jaar later is het Waarlandse KVG nog steeds een begrip. Al lijkt de vrouwenemancipatie, waar het allemaal om te doen was, het Vrouwengilde de das om te doen... In 1913 werd de Kath. Ned. Vrouwen bond opgericht, een landelijke vereniging van vrouwen die zich inzette voor de emancipatie van de katholieke vrouw. Tussen 1920 en 1940 hield de bond zich voornamelijk bezig met sociaal werk, zoals ziekenbezoek en zorg voor armen. Na de Tweede Wereldoorlog, in 1946, startte men opnieuw en kreeg de bond de naam Katholiek Vrouwengilde. Het landelijke KVG was onderverdeeld in zelfstandige provincies, gewesten en plaatselijke afdelingen. Een aantal jaren geleden waren er nog 290 afdelingen en circa 22.000 leden. Namens elke afdeling woonde een zogeheten contactvrouw de vergaderingen van het gewest bij, waar de activiteiten en het reilen en zeilen van de afdelingen en het provinciale en landelijke nieuws werden besproken. Oprichting Tijdens de oprich tingsvergadering van KVG Waarland op dins dag 28 januari 1958 werd een voorlopig bestuur gekozen en meldden zo’n 65 leden - vrouwen van 16 jaar of ouder - zich aan. Mevrouw C. de Wit-Kager werd benoemd tot presidente (voorzitter van het bestuur) van het KVG Waarland en andere bestuursleden waren o.a. de dames: L. Klaver-Koevoets, N. Nieuwboer-van Baar en S. Nieuwboer-Dekker. De eerste bijeenkomst in het Jeugdhuis op 14 maart 1958 bestond uit een lezing over ‘de katholieke vrouw in deze tijd’. De spreekster verhaalde onder meer over het probleem der ongehuwde vrouw, sprak over het werk dat vrouwen in de oorlog hadden gedaan en raadde moeders aan hun dochters te laten leren, bijvoor beeld voor verpleegster, gezinsverzorg- ster of kraamverzorgster. Bij de tweede bijeenkomst, een maand later, vertelde dokter Hageman over het belang van goede voeding, terwijl de keer daarop Maria-liederen werden gezongen en kapelaan Heemskerk een lezing gaf over Maria. De volgende keer was van een andere orde: bloemschikken en plantenverzorging - geranium, begonia, anthurium, cyclaam en clivia - stonden centraal. De avonden daarna stonden in het teken van goede manieren en gevaren die de jeugd bedreigen, om het vervolgens een avond over make-up te hebben. De bijeenkomsten met, zoals hiervoor geschetst, steeds een uiteenlopend karakter, werden de ene keer in café Stoop gehouden en de andere keer in café Jonker (later café Valk) en werden steevast door de presidente met een gebed geopend en afgesloten. Puddinglepel Een blik in het met fraaie krulletters beschre ven kasboek van de eerste jaren laat zien dat in april 1959 één gulden werd uitgegeven aan een cadeau voor het hoofdbestuur, terwijl pastoor Buurman op zijn verjaardag werd verrast met een kistje sigaren van drie gulden vijftig. Voor het uitje naar de beurs in Haarlem, waar in maart 1960 32 leden aan deelnamen, moest per persoon vier gulden vijftien worden ingelegd.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 27