Waarland, februari 2008. 23 Een van de oudste huizen van Waarland. Voor het laatst bewoond door de familie Borst. Op de foto v.l.n.r Truus, Annie, Gerard, moeder Jans Schuijt, vader Gerrit, Jan Borst. Een molentje uit Zwaagdijk Adriaan Haring heeft naast zijn woning een Bosmanmolen staan. Deze windmolen stond in Zwaagdijk en maalde het water van een laag stuk land in een poldersloot. Onderbemaling heet dat. Bas Bosman, een smid uit Piershil bij Nieuw-Beijerland, is de uitvinder van dit type. Zijn eerste molens hadden één vaan, waarmee de molen op de wind werd gezet. Wanneer het waterpeil laag genoeg was en men de molen wilde laten stoppen, moest men met een handzwengel de wieken uit de wind draaien. De Bosmanmolen heeft in de loop van de tijd verbeteringen ondergaan. Zo kwam er een molen met een bijvaan. Die bijvaan zorgde ervoor dat de molen, naarmate het waterpeil zakte, steeds meer uit de wind kwam te staan en uiteindelijk stopte. De boer had er weinig omkijken naar, alleen bij storm was het verstandig om het mechanisme vast te zetten. Het laatste deel We lopen verder. Aan het eind van de Veluweweg staat rechts een van de oudste huizen van Waarland. Tot ongeveer zestig jaar geleden hebben hier regelmatig drie gezinnen in gewoond. De laatste eigenaar was Gerrit Borst. In 1955 werd de woning onbewoonbaar verklaard. Hij ontving voor krotopruiming bijna f600.-. Een gedeelte van het huis is gesloopt, de rest staat er nog We zijn gekomen aan het einde van onze virtuele wandeling: tot de brug bij perceel sectie Enr. 1137 van J. Hoebe. Met dank aan: mevr. Nel Boekel-Bruin, mevr. Trien Bruin- Danenberg, Dirk Bekker, Arie Groen, Jan van der Fluit en Adrie van Ophem. Bronnen: - bundel Oud Westfriesland 2007. - Regionaal Archief Alkmaar. - diverse Toendertoids. - Bladgroen. het transport van de veiling in Noord Scharwoude. Later is zuster Dekker bij hem ingetrokken en eind jaren vijftig zijn ze samen naar ’t Veld verhuisd. Aafie was een wat vreemde vrouw. Zo stond ze op een kerstavond met een paraplu op in sloot en ook ging ze regelmatig aan de loop. Dan moest Lou haar maar weer zien te vinden. Op een keer was ze de hele nacht zoek. De volgende dag vond Lou haar in Langedijk. Ze zat daar met een poes met jonkies op schoot. Wanneer en hoe ze overleden is, weet ik niet. Aldus Jan van der Fluit. Naast het winkeltje van Aaltje Brussel woonden Adam Bruin, Neeltje Danen- berg en hun kinderen. Hun dochter Nel Boekel-Bruin herinnert zich: Toen zuster Dekker nog niet bij Loubuur inwoonde, bracht mijn moeder elke avond een pannetje warm eten en ze hield ook zijn huisje bij. Toen Loubuur naar ’t Veld ging, kwamen Jo Bakker en Trien Groen in het huisje. Zij verkochten het twee jaar later in 1960 aan de familie Haring. Klaas Danenberg geboren 2 maart 1846 te Veenhuizen, overleden 26 mei 1934 te Alkmaar. Trijntje Bommer geboren 27 juni 1854 in de Speketerspolder overleden 20 mei 1929 te Waarland. Ze trouwden op 2 mei 1879 te Heerhugowaard. - Willem Dekker, café De Tortelduif. - Trijn Stoop-Weel begon haar kruidenierswinkeltje aan de Kerkstraat, nu nummer 77. - Anna van Ophem-Koning naast De Posthoorn. - Arnold Lantman, voorheen Giel Pancras, Weelweg 14 - Aaltje Brussel, weduwe Arie Groen. 2'

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 23