’Aan de achterkant van het huis stond een boetje 21 De kleine stolp, in 1956 gesloopt, is bewoond geweest door o.a. de families Meester, Bekker, Danenberg en Groen. Mijn opa en opoe droegen zwarte kleren. Opa had een baard en liep altijd op klom pen. Opoe droeg een hulletje. Ik kon niet met haar praten, omdat ze zo doof was. Ik vond dat wel jammer. Toen ik ongeveer tien jaar oud was, overleed opoe en daarna is mijn grootvader nog een tijdje bij ons overhuis geweest. Niet zo lang. Hij is naar de Pius in Alkmaar gegaan en een paar jaar later is hij in dat be jaardenhuis overleden. Met dertien kinderen Na het overlijden van Trijntje Danenberg- Bommer in 1929 verhuisde haar zoon Hendrik met zijn vrouw en kinderen naar de Waarlandsweg (nu: nummer 19). Klaas Danenberg kwam, zoals zijn klein dochter Nel vertelde, tijdelijk bij haar ouders wonen. De oude stolp kwam te koop. Simon Groen Arisz. had al enkele jaren verkering met Bet Groen en ze wilden wel trouwen. In Bladgroen, het familieblad van de familie Groen, staat geschreven: Simon Groen kocht het oude huis in 1930. Het was de bedoeling, dat het om zou gaan en dat op die plek een nieuw huis zou komen. Het liep anders. Met de tuinderij ging het in die jaren heel slecht en toen kwam de oorlog. De indeling van de stolp was als volgt: Rechtsvoor was een kamer met twee bed steden. In die bedsteden sliepen de kinde ren toen ze nog klein waren. Links was een slaapkamertje waarin vader en moeder Groen sliepen. Achter de kamer was de keuken met twee bedsteden, die als kasten werden gebruikt. Aan de linkerkant van het huis achter de slaapkamer kon je via een klompehossie naar binnen. Daarachter was nog een ruimte, waarin de was werd gedaan. Verder was er het achterom en een trap naar boven. Op de zolder kon je nauwelijks lopen, de planken lagen los en er was weinig licht. t Huissie stond boven sloot en oude kran ten werden gebruikt als closetpapier. Als het hard en lang vroor kwam er een hele hoop recht onder ’t huissie. Aan de achter kant van het huis stond een boetje, waarin vier koeien werden gehouden. Op het erf was een schuur met een luiving. Toen het gezin groter werd, verdwenen de bedsteden uit de kamer en het achterom werd slaap kamer voor de meiden. In de woonkamer kwam er een opklapbed voor vader en moe der en de slaapkamer was voor de jongens. ’t Huissie gebruikte men alleen bij hoge nood, want in huis was een wc gemaakt. Ondanks dat alles oud en versleten was, was het gezin Groen met dertien kinderen daar heel tevreden. Het was altijd gezellig en iedereen was van harte welkom. In het voorjaar van 1956 werd de oude stolp gesloopt. Het gezin Groen vond tijdelijk woonruimte in de schuur. Er kwam een aan rechtje en zakken en kleden scheidden de bedden van de meiden en jongens. Aan nemer Van der Gulik bouwde het nieuwe huis voor f 17.500.-. Eén van de vijf Wij zijn de praktijk van de doktoren Steenvoorde en Hageman gepasseerd en gaan verder. We blijven aan de rechterzij de van de Veluweweg lopen. Even voorbij de Leiakker was de brandstoffenhandel I Het echtpaar Groen- Groen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 21