Bij hun kinderen In die tijd was het heel gewoon dat meis jes op jonge leeftijd uit dienen gingen. Zo verging het ook Neeltje Danenberg uit de Heerhugowaard. Ze kreeg een betrek king in Waarland. Daar ontmoette ze Adam Bruin, met wie zij in 1904 trouwde. Haar oudste broer Kees werd landarbeider in de Waard en haar andere twee broers, Hendrik en Pieter, vonden werk in Waar land. Neeltjes ouders, Klaas Danenberg en Trijntje Bommer woonden in een oud Het stolpje werd gekocht door Piet Bekker. Hij kwam uit Noord-Scharwoude en was getrouwd met Mina Burger uit ’t Veld. Hij was vooruitstrevend en liet een koolberging naast zijn woning bouwen. Door hard werken en vaak goede prijzen voor zijn aardappelen en kool, kon hij zijn gezin van acht kinderen goed onderhouden. Kopen is toch beter dan huren, moet Neeltjes broer Hendrik hebben gedacht. Tijdens de openbare verkoping van het huis van Piet Bekker op 6 december 1918 was hij aanwezig. Na wat aarzeling kocht hij de boeren-stolp met daarbij vier percelen land voor f5.500.-. Zijn vader en moeder verhuisden mee van de kaai naar de stolp tegenover de Peluwen akker. In april 1921 trouwde Hendrik met Trien Groot en vanaf toen werd de woning in tweeën bewoond. Er wonen nog vijf kleinkinderen van Klaas Danenberg en Trijntje Bommer in Waarland. De oudste dochter van Pieter Danenberg en Sigberta Jong, Trien Bruin- Danenberg, weet uit haar herinnering nog: Ik kwam graag bij opa en opie Danenberg. Opie was stokdoof en ik moest alles op een leitje schrijven, want ze wilde toch graag alle nieuwtjes weten. Maar als ik naar huis ging, moest het leitje schoon zijn. Steevast kreeg ik altijd een kokkinje. Dat was een soort stroop- balletje. Ik was een jaar of tien en maakte pannen schoon. Ik deed dat op de boen- stoep bij de sloot tussen het huis en de werkplaats van Van der Gulik. De pan nen waren erg vies van binnen. Met een boender en wat klei was ik druk bezig. Opeens viel ik te water en opoe riep tegen opa: Dat moidje van Piet loit te water. Hij heeft me eruit gehaald en naar huis gebracht. Nu het huis van de familie Bakker op nummer 28. Ook weet ze nog dat haar grootvader geen waterleiding wilde. Hij hield het bij de regenput, want opa beweerde: Wil je nog beter water hebben dan dat van Onze Lieve Heer. huisje aan de Groenedijk in de Heerhugo- waard. Vader was boerenknecht en moeder verdiende wat bij met naai- en herstelwerk. Het was geen vetpot en voor hun ouwe dag waren ze aangewezen op de verzorging door hun kinderen. In 1914 kwam aan de kaai nabij de Hogebrug een huisje leeg. Neeltje vertelde dit aan haar ouders. Dat moste we maar doen, hé, was vaders reactie en in mei 1914 verhuisden Klaas en Trijntje Danenberg naar Waarland. In een aanleunwoning van Sabinahof woont mevrouw Nel Boekel-Bruin, doch ter van Adam Bruin en Neeltje Danenberg. Regelmatig ging ook zij bij haar groot ouders op bezoek. Dit gebeurde dan meest al op zondag na de H. Mis. Dit duurde tot 1918. Piet Bekker werd rugpatiënt en de dokter gaf hem het advies te stoppen als tuinder en iets anders te beginnen. Eerst probeerde hij het winkeltje van bakker Wester (nu: Kerkstraat 8-10) te kopen. Over de prijs echter konden ze het niet eens worden. Een andere optie was een nieuwe winkel nabij de nog te bouwen kerk. Dit lukte. Aannemer Van der Gulik en metselaar Siem Jaspers bouwden een nieuw pand (nu: de Bowling, Kerkstraat 40) en Piet Bekker ging in de textiel en huishoudelijke artikelen. Zijn oude woning en het land, waaronder enkele percelen van de Veluwen Akker, werden tijdens een openbare verkoping verkocht. 20 I Klaas Danenberg I en Trijntje Bommer. KJ;®

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 20