s 19 Het derde huis rechts is de woning van de familie Groen. De woning is gebouwd op de Veluwen Akker en staat daardoor niet haaks op de weg. vervoer van de geteelde producten werden sloten gegraven en is de Veluwen Akker in vier stukken verdeeld. Tijdens de verkaveling, begin jaren vijftig van de vorige eeuw, zijn de vier akkers met andere aangrenzende akkers samengevoegd tot één perceel. Hoe de oorspronkelijke akkers lagen, kan men nog herkennen aan de bouw van de stolp van Van Vaneveld én aan de huizen van Groen en Bakker (nummers 24 en 28). De kavels waarop deze woningen staan, zijn niet loodrecht maar schuin op de Veluweweg gericht. Niet haaks op de weg Vanaf het pleintje gaan we over het trottoir richting Hogebrug. Links is de bakkerij van Beemsterboer, gebouwd in 1917 en even verderop was het bouwbedrijf van Van der Gulik. Rechts, nummer 20, is de boerenstolp van Van Vaneveld, die vroeger werd bewoond door de familie Zwagerman-van Ophem. Vanaf deze stolp tot de Leiakker lag de Veluwen Akker. In een transportakte uit 1804 wordt vermeld dat een weijland van 11 geersen en 2 sneesen, genaamd de Veluwen Akker, verkocht is aan Jan Spaansen. Het was toen spagestoken land. In 1828 is dat stuk grond gekocht door Cornelis Volkers. Aan het begin van de 20e eeuw is het weiland gescheurd en geschikt gemaakt voor tuinbouw. Voor een goede afwatering en een beter hadden evengoed de sleutel en gingen wel eens kijken of er post was of zoo. Maar vader had gezegd: ‘Als er een brief komt van jullie zus uit Leiden, mogen jullie die niet openmaken. We wisten niet waarom. Er kwam toen een brief van onze zus Marijtje. Ik kon de bekoring niet weerstaan en wat we toen lazen... viel mijn mond van open en wel datMarijtje was beval len van een welgeschapen dochter. Herinneringen van... Tegenover de Veluwen Akker stond een kleine stolp, die in 1956 is gesloopt. Op deze plek staat nu de woning van André Groen, Veluweweg 29. In die stolp heeft van 1906 tot 1908 de familie Meester-Paaij gewoond. Dochter Afie Hoogeboom-Meester heeft, toen ze bijna 90 jaar was, haar levensverhaal op geschreven. Dit is gepubliceerd in de eerste 18 delen van Toendertoid. Een frag ment uit haar herinneringen: We verhuis den uit de Slootgaard naar Waarland. Gelukkig bleven we op dezelfde school en we waren er veel korter bij. Op een dag kregen we bericht dat Grootvader bediend was. Dus vader en moeder moes ten naar Andijk. Wij moesten naar de buren. Ik naar Piet Bijwaard en mijn zus Geertje naar Arie Groen. Maar we Met koolberging In het voorjaar van 1908 verhuisden Piet Meester en zijn gezin naar ’t Verlaat. BW'

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 19