17 Arie van Ophem zou uiteindelijk de zaak voortzetten. Een foto uit de jaren zestig van de hoek Kerkstraat- Veluw eweg. Links de Centra-winkel van Jan Bruin-Kuijs. Op de achtergrond de woning en de PAM- pomp van de familie Stroet. prijkte een emaillen reclamebord waarop een pakje shag stond afgebeeld, met als tekst: de èchte zware Van Nelle. Arie was Anna’s enigst kind en het was vanzelfsprekend dat hij de zaak zou voortzetten. Hij trouwde in 1945 met Mien Groen uit ’t Veld en moeder Anna bleef bij hen inwonen. Om een beeld te schetsen van het winkeltje van zijn ouders, vertelt hun jongste zoon Adrie: Elke morgen schoof mijn moeder de grendel van het slot. Dat maakte zo veel geluid, dat zelfs buurvrouw Jans Zutt-Groen dat hoorde. In het winkeltje was het mudje vol. Er stond een toonbank met daarop een weegschaal en allerlei flessen met snoepgoed. Ze verkochten veel losse waar, zoals suiker, stroop en groene zeep. Verder waren er houten bakken met daarin o.a. erwten en bonen. Op een plank stonden koekblikken, gevuld met allerhande, kokosmoppen of reerugjes. Als ze bol waren dan mochten mijn broers en ik ze opeten. Klanten die klompen of laarzen wilden hebben, gingen met moe der mee naar achter, de trap op naar boven. Ze zal wat hebben afgelopen op die trap, want er zat haast geen spat verf meer op. Buiten stonden twee grote vaten met peter- olie. Verder hadden we een ’stamvat waaruit de bussen van 4 liter werden gevuld. De prijs van één bus peterolie was toenf 0.84. Aldus Adrie van Ophem. In 1970 werd het winkeltje voorgoed gesloten. Arie van Ophem kocht aan de Veluweweg de winkel met woonhuis van de familie Lantman (nu: nummer 18). Gert Lantman was op 26 oktober 1969 overleden. Er was geen opvolger en de zaak werd overgedaan aan collega- kruidenier Van Ophem. Een vierkante paal We vervolgen onze wandeling. In de weg tussen de nummers 11 en 13 aan de lin kerzijde en 10 en 12 aan de andere kant lag de Smidsbrug. Een verklaarbare naam, want waar nu de familie Stroet woont, liet Bertus Frederiks in 1902 bij die brug zijn smederij bouwen. Frederiks heeft maar kort in Waarland gewoond. Hij verkocht de zaak aan Van Straaten en vervolgens werd Dorus Annes eigenaar. In 1921 kwam Jan Masteling vanuit Warmenhuizen in de smederij. Hij stierf in 1932 en daarna heeft zijn zoon Freek het bedrijf voortgezet. Even verder stond rechts kaasfabriek De Hoop op Zegen. Tussen 1905 en 1918 was deze in bedrijf. Elke morgen kwamen hier boeren met hun paard-en-wagens of hondenkarren om de melk bij de fabriek te brengen en wei mee terug te nemen. Het pleintje voor die fabriek (nu: Kerk straat 2) is nog steeds te herkennen. Na 1918 werd de fabriek als woning gebruikt door de familie Siem Jonker- Plijter. Bij oudere inwoners van Waarland is nog be kend dat er houten palen met elektriciteits draden langs de weg stonden. Maar wat bij hen veel minder bekend is, is dat mid den op de driesprong Veluweweg-Kerk- weg een vierkante ijzeren paal met ver deelkast was geplaatst en dat via deze paal de draden over de weg werden geleid.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 17