DE VELUWE IN WAARLAND (II) Piet Kleverlaan 15 In het eerste artikel over de Veluweweg in dit nummer wordt een mogelijke verklaring van de naam Veluwen Akker gegeven, namelijk woeste, verwilderde grond. In de tweede helft van de 18e eeuw werden ook in de Waarlandspolder door economische omstandigheden verschillende percelen land door hun eigenaren verlaten. Ten teken hiervan werd een spa in de grond gestoken en vervolgens verwilderde de akker. Op 22 april 1929 besloot de gemeenteraad van Harenkarspel aan verschillende wegen in Waarland een naam te geven. Eén van die wegen werd de Veluweweg, gelegen aan de Veluwen Akker. Schager Courant 5 januari 1890. De katholieke gezinnen waren kinderrijk en door de omschakeling van weiland naar bouwland konden jonge tuinders gemakkelijker een eigen bedrijf begin nen. Ze konden leven van de opbrengst van 1L a 3 bunder land, terwijl vee houders het vijfvoudige of meer aan oppervlakte nodig hadden. Het aantal huizen en inwoners nam daardoor toe en daarmee kwamen er ook meer middenstanders, zoals een tweede café annex kruidenierszaak, een bakker, een smid, een kaasfabriek, een metselaffaire en een timmerbedrijf. Een kerk ontbrak nog. Maar toen in 1919 de parochie werd gesticht, was Waarland een dorpsge meenschap met een eigen gezicht. Nieuwe wegen Een dorp met een eigen gezicht, maar bestuurlijk onder de vleugels van de ge meente Harenkarspel. In 1882 opende de burgemeester met veel vlagvertoon de Communicatieweg vanaf de Oosterdijk in Dirkshorn naar de Weelbrug. Dit bleef niet de enige weg. Tien jaar later werd de weg met peerdepad van kaasfabriek De Hoop op Zegen (nu: Kerkstraat 2) naar de houten Hogebrug aan de ringvaart met de Heerhugowaard aangelegd. Deze had als voorlopige naam: Waarlandsweg 2e gedeelte. Verder kwam in 1924 een verbindingsweg tot stand tussen de Slootgaard en Waarland en deze liep over het land van Nieuwboer. De aanleg van deze Nieuwe verbindingsweg stagneerde nogal. Dit kwam door gesteggel tussen de eigenaren van de grond, de gemeente en de banne van Harenkarspel over de kosten van aanleg en onderhoud. Aan passende of nieuwe namen dacht men voorlopig nog niet. Noodzakelijker voor een duidelijker adressering kwam 5 jaar later, op 22 april 1929, een voorstel in de gemeenteraad om de wegen in de Waarlandspolder een geschikte naam te geven. Gekozen werd voor Waarlandsweg, Kerk- weg, Nieuwboerweg, Weelweg, Veluwe- weg, Hogebrugweg, Oostkade en West- kade. In de notulen van die gemeente raadsvergadering staat alleen het geno men besluit en wordt niet verwezen naar een verklaring van die namen. Voor de hand liggen: Waarlandsweg, Oost- en Westkade. Verder verwees de Weelweg naar De Weel en de Hogebrug- weg naar de Hogebrug. De Kerkweg had zijn naam te danken aan de katholieke kerk. De Nieuwboerweg liep over het land van Piet Nieuwboer en de Veluwe weg ging over de Veluwen Akker. Om een beeld te krijgen hoe de Veluwe- weg er 80 jaar geleden uitzag, maken we een virtuele wandeling. We beginnen an het eind van de 19e eeuw werd in de Waarlandspolder regelmatig grasland gescheurd. Weiland maakte plaats voor vruchtbare tuinbouwgrond, geschikt voor de teelt van aardappelen, groenten en bewaarkool. Economisch was dit een gunstige ontwikkeling. - o- De nienwe weg in polder Waarland binnen de gemeente Harenkanpel, nadert syne voltooiing. Het slootwerk ie reeds afgeloopen en als de vont het verden werk niet belet, aal ook het egaliseeren van den we^ spoedig verricht syn, waarna de beharding niet laag op rich sal laten wachten. Ook dit werk geeft velen behoeftigen in die gemeente gelegenheid iu het barre getyde nog wat te vprdienen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 15