HET CAFE TEGENOVER DE KERK Waarland. Een Woonhuis met kooldorsch, erf en grond, nabij de R. K. Kerk in het Waarland, gem. Harenkarspel, groot plm. 20 Aren. Vrij van huur te aanvaarden 1 Mei 1924. Nic. Slagter 11 Tegenover de kerk stond jarenlang een beeldbepalend gebouw: Café Stoop. In 2007 ging het tegen de vlakte om ruimte te maken voor de toegang tot het bouwplan aan de Mr. Willem Schouten straat. In dit artikel een korte terugblik op het roemruchte pand Kerkstraat 68. Noord-Hollandsch Dagblad 1 en 6 maart 1924. Een verzoek ingediend In een brief Aan het Edelachtbaar be stuur der Gemeente Harenkarspel gaf Mej. Wed. G. Stoop, winkelierster te Waar land, in maart 1923 met gepaste eerbied te kennen dat zij voornemens is te bouwen een Woon- en Winkelhuis met verlofzaak, op een terrein gelegen te Waarland tegen over de R.K. Kerk aldaar. Op het einde van de brief verzocht zij het Edelacht baar bestuur vergunning tot het doen bouwen en plaatsen van bovengenoemd bouwwerk. De brief was opgesteld en geschreven door aannemer Jo Keet en ondertekend door mevrouw G. Stoop. gelegenheid om na een uitvaart broodjes en koffie op de dars te gebruiken. De zaken gingen goed. Daarom ontstond het plan om de woning te verkopen en de opbrengst te bestemmen voor een nieuw koffiehuis met kruidenierswinkel tegenover de kerk. Op 4 maart 1924 was de publieke verkoop in café S. Ligthart te Zijdewind. Het woonhuis met kooldorsch werd verkocht aan Jaap van Schagen. Een maand later kon timmerman Jo Keet met de bouw van een woonhuis, café en winkel starten. Een jaar eerder... egenover de kerk stonden vroeger twee karakteristie ke panden. Eén hiervan was het winkelbedrijf van Jo van der Gulik. Hij was manufacturier en woninginrichter. In latere jaren verschoof zijn nering naar de verkoop van rookwerk, boek jes en tijdschriften. In 1980 werd dit pand gesloopt. Het andere was het woon-winkelhuis met koffiehuis. De laatste jaren be kend als Café Stoop. Het einde hiervan kwam in 2007. WAARLAND. WAARLAND. Verkocht. Bij publieken verkoop is het woonhuis van mej. wed. G. Stoop overgegaan aan den heer Jb. v. Scha- gen. Door dezen verkoop is komen vast te staan, dat voor mej. wed. G. Stoop een kof fiehuis met kruidenierswinkel tegenover de kerk zal worden gebouwd. De start Het begon allemaal met mevrouw Trijn Stoop- Weel. Haar man, Ger rit Stoop, was op 22 april 1920 na een ziekbed, overle den. Zij verkocht kruidenierswaren achter in haar wo ning aan de Kerk- weg (nu: Kerk straat 75). Nadat in 1919 de boerderij- kerk in gebruik was genomen, bood ze ook de Op 3 april 1924 kwam de vergunning af. In een vijftiental punten werd het te bou wen pand beschreven, zoals de maten, de soorten steen en hout. De gemeente- opzichter tekende nog aan dat de omschrijving van de verlofzaak zeer vaag is, de afmetingen voldoen echter aan de gestelde i wetsbepalingen. i De bouw kon dus beginnen. Aannemer Keet ging aan de slag en mevrouw Stoop-Weel opende in datzelfde jaar de nieuwe winkel en koffie huis. Haar kinderen hielpen mee en het is dan ook niet te Notaris WILBRAND te Ob- dam zal Dinsdag 4 Maart 1924 dadelijk na afloop der veiling voor den heer S. LIGTHART in het café Ligthart te Zijde wind voor Mej. Wed. G. STOOP Jzn. verkoopen: Jacob Stoop bestierde I het café.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2008 | | pagina 11