‘Zijn vader was driemaal getrouwd.’ UZ 9 Foto gemaakt in de tuin van de pastorie t.g.v. de priesterwijding van Aldert Stam. V.l.n.r. Voor: oom Willem Tamis, oom Dirk Wijnker, Gert Burger. Tweede rijzwager Teun Kwant, halfbroer Jan Stam, halfbroer Siem Stam, pastoor Vollering, pater Aldert Stam, broer Hein Stam. Derde rij: mevr. Wester-Burger, Tecla Stam-Deen, Ma Stam-Jonker, Marie Stam-Jaspers, Antje Burger-Stadegaard, mevr. Stam, Ma Wijnker-Stam, Trien Stam-Jonker, halfzuster Trijn Groen-Stam, zuster Trijn Kwant-Stam. Vierde rij: oom Siem Stam, oom Cees Stam, Jan Sanders, Afie Wijnker, mej. Tamis, Hanna Stam, Trijn Sneekes, Jannetje Mul, Jan Bakker, zwager Jaap Groen, Cees Wester maal werd gezamenlijk de rozenkrans gebe den, daarna was er nog tijd voor studie en om half negen kropen de leerlingen onder de wol. Alleen op zondag kregen ze enkele uren ontspanning. Na vijfjaar zette hij de eerste stap in het kloosterleven door als novice toe te treden tot de congregatie. Zijn proeftijd zou een jaar duren. Kort daarna werd hij ziek, zag hij het niet meer zitten, brak zijn noviciaat af en keerde terug naar de Slootgaard. Vanaf 1 november 1919 had Waarland een eigen parochie en van af dat moment behoorde de familie Stam niet meer tot parochie van ’t Veld maar tot die van Waarland. Tijdens een huisbe zoek van pastoor Vollering vertelde Aldert zijn verhaal. Pastoor raadde hem aan om zijn studie weer op te pakken, maar dan in een andere omgeving. In 1925 ging hij naar Orly in Frankrijk en deed hij zijn intrede bij de paters van de H. Geest. Aldert vertelde aan pastoor Verbeme dat hij naar de missie wilde. De pastoor had goede relaties met de paters van het God delijk Woord in Uden en eind augustus van dat jaar stapte Aldert Stam, samen met de twee jongens van bakker Wester, op de trein naar Brabant om daar voor priester te gaan studeren. Met zijn tweeëntwintig jaar was hij een late roeping. Het was echt wennen voor Aldert op het se minarie. De re gels waren streng en men leefde volgens een vast stramien. De jongens stonden ’s morgens om vijf uur op. Vervolgens: och tendgebed, studeren, de H. Mis bijwonen en om half acht ontbijt. Een uur later begonnen de lessen. Het middageten werd gevolgd door de les, studie en vespers. Na het avond-

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 9