46 Een foto gemaakt in de goede tijden van De Cromico s. Links: Emmy Dekker en Vroon Kok. ten die in de vereniging voor handen waren. Ook niet aan de dirigent. Naast zijn gewone werk, moest hij alles in zijn vrije tijd doen en dat was wel eens moei lijk. Bij de leden ontbrak soms wel eens begrip hiervoor en sommige waren daar om van mening dat de dirigent het te druk had met andere zaken en dat de muziek daaronder ging lijden. De dirigent worstelde zelf ook met dit probleem en in de ledenvergadering van 15 april 1957 kondigde hij in de rondvraag al aan dat hij iemand anders gaat zoeken voor zijn eigen gemak. In de verslagen staat niet vermeld hoe het bestuur met deze mededeling verder om ging; een duidelijk besluit over opvol ging werd niet genomen. Achteraf gezien is deze periode cruciaal geweest: een dirigent die doorging terwijl de motivatie eigenlijk minder was en een bestuur dat deze situatie liet voortduren en niet tijdig de bakens verzette. Maar ook de animo bij de leden werd minder. Er werd zelfs gesproken over een tekort aan tijd. Er waren diverse leden ook lid van andere verenigingen en ze konden niet meerdere dingen tegelijk doen. Vooral na de derde revue werd het steeds moeilijker om de leden op de repetitie te krijgen. Het kwam zelfs voor dat ze met een halve bezetting repeteerden. Met het gevolg dat ze de week daarna weer opnieuw moesten beginnen. Een ander probleem was dat zangeressen in het huwelijk traden en afscheid namen van de club. Dat was een groot verlies voor de vereniging. En dan was er de televisie. Op 2 oktober 1951 had de aller eerste uitzending plaats gevonden. Langzamerhand kwam er bij de mensen televisie in huis en dat betekende amuse ment in de huiskamer. Veel verenigingen zagen hun ledenaantallen teruglopen. De jeugd vliegt uit Hoe verging het de leden na het uiteen vallen van De Cromico s? Van enkele leden laten we hun verdere muzikale carrière zien. Allereerst dirigent Nico Smit. Hij werd geboren in 1925 en was van huis uit tuinder. Dat werd wat moeilijk toen hij op zijn 27e een hernia kreeg. Later werkte hij met veel plezier bij de Heidemaatschappij o.a. bij de aanleg van sportvelden in de regio. Daarnaast stond zijn leven geheel in het teken van de muziek. Na de Cromico-tijd speelde hij veel op bruiloften. De accordeon ging dan achterop de brommer mee. Zwaar werk want de feesten gingen ’s nachts heel lang door tot in de kleine uurtjes. Naast bruiloften en partijen speelde hij tijdens kennissen in de voorzaal bij Willem Jonker. Op balavonden vaak samen met Siem van Diepen. Nadat hij in 1964 getrouwd was, ging hij aan huis accordeonles geven. Voor de reünie in 1982 werd aan Antoon Smit, zeer muzikaal en altijd met de muziek in de weer, gevraagd of hij de muziek wilde verzorgen. Tijdens de avond vroeg Jan Stoop, oud-lid van De Cromico s, of Piet Meester, Siem van Diepen en Nico Smit zich bij Toon wilden aansluiten. Dat wilden ze wel en samen speelden ze de sterren van de hemel. Na de reünie zijn ze hiermee doorgegaan. Nog veertien j aar traden ze op bij de camaval, in Sabinahof en voor de gehandicapten van Kwadijkerkoog te Purmerend, Leeker- weide in Wognum en Reigersdaal te Heer- hugowaard. Na het overlijden van Nico Smit in 2005, kreeg Piet Meester de accor deon van Nico. Deze heeft een prominente plek in de huiskamer van Piet gekregen en wordt nog regelmatig ter hand genomen. Voor Jo Bakker bleef de humor verder een grote rol spelen. In zijn werk, als acqui-

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 46