EEN TIJDELIJK ONDERKOMEN Piet Kleverlaan. Er stonden niet alleen stolpen maar ook een aantal kleine ar beiderswoningen aan de Sloot- gaardweg. In het achterste deel van één van die huisjes woonde het gezin Spaans-Praat In de tweede helft van de 19e eeuw sliepen in deze woning gastar beiders of hannekemaaiers uit Drente, Overijssel of Duitsland. Ze kwamen naar West-Friesland om de boeren te helpen met het maaien van gras en graan. Dieuw Zutt-Spaans woont nu in St. Jozefpark te Tuitjenhom en werd 94 jaar geleden in dat huisje geboren. Haar jeugdjaren verschilden weinig met die van andere kinderen. Van haar zesde tot haar twaalfde jaar naar school, altijd lopend én op klompen. Niet dagelijks naar de kerk, omdat de afstand te groot was. Vaak buiten spelen met haar zusjes, broertjes en buurkinderen, zoals: onder de vlaarboom vader en moedertje spelen en op straat hoepelen. Dit was niet zo gemak kelijk want: in het midden was een peerdepadje én aan beide kanten van de weg een sloot. Ze vertelt: In de zomer van 1923 was het ontzettend heet. We hoef den al een tijdje alleen s morgens naar school. Op een dag vertelde meester Smeets, dat er een hitte golf zou komen en we de volgen de dagen vrij van naar school hadden. De hittegolf duurde maar kort. De wind kwam toen uit het westen en het was over met de warmte. Manus Bommer, de molenaar van de Slootgaard- molen, had tijdens het hooien echter wél een zonnesteek opge lopen en was buiten westen geraakt. Eerst knapte ie wat op, maar een halfjaar later is ie tengevolge daarvan overleden. We lazen als één van de weinigen in de Sloeierd de niet-katholieke Schager Courant. Dit was zo, omdat mijn vader vond, dat er meer in stond uit de omgeving en óók omdat ie goedkoper was. Op een keer had moeder m ’n brood ingepakt in zo ’n krant. Op school had ik deze in de prul lenbak gedaan. Wie dat gezien Vervolgonderwijs was voor kinderen op het platteland een hoge uitzondering. De meesten gingen op jonge leeftijd te werk. Zo ook Dieuw Spaans. Ze diende bij verschillende mensen en in die periode van haar leven ontmoette ze Jan Zutt. Na enkele jaren trouwde Dieuw met hem en ze begonnen een kruideniers winkeltje op Kerkbuurt. Het huisje is enkele jaren geleden gesloopt. Nu staat er een nieuwe woning. (Slootgaardweg 27). heeft, weet ik niet, maar... Pastoor Vollering kwam de vol gende dag bij ons aan huis en drong aan om, als goed katholiek, deze krant niet meer te lezen. Ondanks het verzoek van de pastoor bleef mijn vader deze krant lezen. 36 w

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 36