UIT: NOORDHOLLANDSE PLAATSNAMEN Waarland, augustus 2007. door Jan Pannekeet 35 daarop de harde vlamovenklinkers. Eerst werd het gedeelte van Cees Bakker (nu: nr. 41) tot de Zandweg onder handen ge nomen. Direct daarna zou het andere deel van de Slootgaardweg én de Zandweg op de schop gaan. Het uitbreken van de Twee de Wereldoorlog vertraagde de uitvoe ring. De Duiters hadden beton nodig voor de bouw van de Atlantic Wall, waardoor de levering van dit materiaal aan de banne van Harenkarspel op zich liet wachten. Vanzelfsprekend zijn de begrotingen voor de verbreding en renovatie van de ge noemde wegen aangepast. De correspon dentie uit die periode geeft geen duidelijk heid over de hoogte van de kosten. Maar uitgaande van het gegeven, dat het arbeidsloon in die tijd ongeveer de helft van de totale kosten bedroeg, zouden deze tussen de 50.000.- en 55.000.- hebben gelegen. Kort na de oorlog begon de verkaveling van de Slootgaard- en Waarlandspolder. Ook tijdens deze klus vonden de nodige verbeteringen aan de Slootgaardweg plaats. Toen op 1 januari 1965 alle polders bin nen het Rondje Waarland waren verka veld, werden deze verenigd in het 1000 ha. grote waterschap Waarland. Ook de banne Harenkarspel hield op te bestaan. Alle wegen en straten vallen vanaf die datum onder het beheer van de gemeente. Nog herkenbaar In al die jaren is het landschap agrarisch gebleven: bouwland afgewisseld met wei land. De meeste stolpen aan de ringsloot Slootgaard Oude vorm: de Slootgert (kaart Uitwaterende Sluizen 1745). Uitspraak dialect: de Sloei 'erd. De naam van deze polder is een samenstelling van sloot en gert. Gaard of gaarde betekent tuin (tuinbouwgebied). zijn verbrand en daardoor zijn ook de pa den naar die boerderijen verdwenen. Verder is het huisje, waarin anderhalve eeuw ge leden hannekemaaiers of poepen verble ven, gesloopt. Herkenbaar is gebleven de stoere achtkante binnenkruier. De molen heeft bijna 80 jaar geen wieken gehad. In 2003 is de molen gerestaureerd en werd het unieke haspelkruis weer voorzien van vier roeden. Wat nog steeds herinnert aan deze droogmakerij zijn de twee rechte wegen: de Slootgaardweg en Zand weg. Wegen, die ook tegenwoordig weer te smal zijn voor het verkeer, dat dagelijks door de Slootgaard gaat om o.a. tuinbouwproducten te halen en te brengen. Bronnen: - Regionaal Archief te Alkmaar. - Het dubbele beeld van Lamoraal van Egmont, Egmond aan de Hoef, 1995. - Diverse delen van Toendertoid. Met dank aan mevr. D. Zutt-Spaans. Waarland Op de kaart van de Uitwaterende Sluizen staat wel D Waertpolder vermeld, maar nog niet het daarin gelegen dorp Waarland. Dialectisch aangeduid als: ‘t Waar’land. Waard duidt op laag liggend of buitendijks land dat gemakkelijk onder water liep. Na bedijking kreeg waard later de betekenis van polder of droogmakerij. Voetnoten: In het Geestmerambacht was een morgen ongeveer 0.877 ha. De Oude Slootgaard is een poldertje in de Speketerspolder. Voor de droog legging loosde dit poldertje het water op het meer, de Slootgert, en na de drooglegging door middel van een duiker op de poldersloten van de polder, de Nieuwe Slootgaard. 2'

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 35