r- Het gezin van Piet Spaans in 1930. V.l.n.r.: voor Henk, Uda Spaans-Praat, Piet Spaans, Jan. Achter: Willem, Lena, Dieuw, Anna. Na dertig dienstjaren vroeg Piet Spaans per 1 maart 1946 ontslag als wegwerker van de Banne Harenkarspel. Een echte verbetering Tijdens de crisistijd in de jaren dertig moest het bestuur van de banne flink bezuinigen. Nieuwe wegen werden niet aangelegd, ze beknibbelde op het loon van de wegwerkers en aan het onderhoud van de bestaande wegen werd alleen het meest noodzakelijke gedaan. De Slootgaardweg was van alle wegen in de gemeente het slechtst. Na veel wikken en wegen werd besloten de weg toch maar op te knappen en te verbreden. Maar de bewoners van de Slootgaard vonden het resultaat geen verbetering. De aanslui ting op de bruggen naar de boerde rijen en huizen voldeed niet en de ver breding was zó miniem, dat twee voer tuigen elkaar nauwelijks konden passeren. Ze klaagden hun nood bij de R.-K. Vereniging Bannebelangen Haren- karspel-Oost. Deze organisatie, onder voorzitterschap van Henricus Dekker, had alle begrip voor hun bezwaren en stuurde in 1937 een brief over deze kwes tie naar de banne. Het gevolg was dat de banne en het bestuur van de Slootgaard- polder om tafel gingen zitten. De banne had de plicht tot onderhoud van de wegen in de Slootgaard, maar om goed en efficiënt te kunnen werken, was het beter dat de banne ook de eigenaar van de Slootgaard- en Zandweg zou worden. Al snel kwamen beide partijen er uit. Voor een symbolisch bedrag van ƒ1.- deed het polderbestuur de wegen over aan de banne en de werkzaamheden konden van start gaan. De opknapbeurt werd nu voortvarend aangepakt. De banne kreeg van het Minis terie van Sociale Zaken in het kader van de werkverschaffing een subsidie van 25.225.-, gebaseerd op een uurloon van 0.25. Dit was een flinke opsteker. Het paardenpadje verdween, de weg werd aan weerszijden een halve meter breder, de duikers werden vernieuwd en de bruggen naar de boerderijen en huizen aangepast of vervangen. Daarna maakten de stratenmakers een zandbed en legden af/t /J 6 34 O' f-f, j&'Zc Jpt'rze&sf i4*-

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 34