Als hoojd van een gezin met zes kinderen Familie Limmen-Borst Fragment uit de kronieken van de familie Borst. 33 zijn nadeel. Dit blijkt uit een brief van 1923, die Piet Spaans aan het bestuur van de banne schreef: De bedoelde verlaging vanf 1- per week betekent een zeer beduidende vermin- dering van mijn inkomen. Als hoofd van een gezin met zes kinderen zal deze verlaging tevens haren terugslag op het gezin doen voelen. Ondergetekende fun geert als straatmaker en naar mijn beste weten met de grootste ijver. Ik verzoek u eerbiedig de bovengeschetste loons verlaging voor dit jaar nog niet toe te passen. De banne had maling aan het bezwaarschrift en Piet Spaans moest genoegen nemen met die verlaging. Door lichamelijke klachten moest hij per 1 maart 1946 node afscheid nemen als wegwerker én met hem verdween een ver trouwd gezicht aan Harenkarspels wegen. Cees Limmen, zijn vrouw Jansje Borst en hun kinderen woonden in de Slootgaard. De boerderij stond aan de ringsloot vlakbij de loopbrug naar de Schagerwaard. Hij had in 1897 de boerderij van zijn vader overgenomen. Het was voor die tijd een groot melkveebedrijf met bijna twintig koeien, twee paarden en wat jongvee. Cees had een knecht en een meid in dienst. De knecht hielp hem op het land en bij het melken en de meid werkte in de huishouding en de kaasmakerij. De kindersterfte in die jaren was groot. Dit lot trof ook het gezin Limmen-Borst. Binnen zes jaar overleden vier jonge kinderen. In de zomer van 1908 kreeg Cees Limmen tuberculose en overleed op 22 oktober van dat jaar aan de gevolgen hiervan. Hij was toen 44 jaar. Buren, familie en bekenden kwamen Jansje Borst condoleren. Cees Trompetter uit Noord-Scharwoude hoorde, dat het lichaam van de overledene op een boerenkar naar het kerkhof in ’t Veld zou worden gebracht. Hij vond dat zijn vriend onwaardig en huurde voor/10.- een met twee paarden bespannen rouwwagen. Het pad vanaf de boerderij naar de Slootgaardweg zat vol gaten en kuilen. Op de dag van de begrafenis was het slecht weer. De wagen reed meer langs het pad dan op het pad en moest bij de Slootgaardweg aangekomen, helemaal worden schoongemaakt, alvorens de rit naar de kerk van ’t Veld kon worden vervolgd. In december 1911 is het boerenbedrijf verkocht aan Peter Verburg uit Noord-Scharwoude, bekend van zijn zuurkool en conserven. Kort daarna hertrouwde Jansje Borst met Cees Spil en de bruiloft werd gehouden op de dars van de boerderij. Ook op die dag was het pad onbegaanbaar en de gasten, die lopend waren gekomen, kwamen onder de modder op het feest aan. Eind april 1912 vertrokken Jansje Borst, drie van haar kinderen en Cees Spil naar de Wogmeer. Hun grote grijze trekhond werd aan de achteras van de kapwagen vastgebonden en moest zó meelopen. Over het pad, de half-verharde Slootgaardweg en Zandweg, door Zijdewind en de Heerhugowaard naar de Wogmeer. Toen ze daar aankwa men, sleepte de hond zich meer voort dan dat hij liep. Hij had zijn poten stuk gelopen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 33