BERICHTEN UIT DE KUIL Joop Zutt I Trientje Ruiter. Trientje Ruiter schreef haar dagboek in 1943. Midden in de Tweede Wereldoorlog. Opvallend is het ontbreken van oorlogsnieuws. Alleen maakt het geruis van vliegtuigen het ’s nachts lastig om in slaap te komen. De schaarste aan vele zaken wordt in de kantlijn aangegeven, want Vader had nog een reuze bof. Hij kreeg na een tip van zijn toekomstige schoonzoon, Aijen Zutt, tabaksbladeren van Jaap Boots en van deze eigen teelt viel nog best een sigaret te draaien. Dignum nog. Ook vanavond ben ik maar weer gaan breien en toen moesten we weer naar bed. Jantje is vanavond weer bij Anne vandaan gekomen en haar jurk was bijna klaar, op de hals na. Annie en Truus hebben elk een kettingtje gekregen voor hun verjaardag. Verders niet veel meer. 11- 03 Toen ik ’s middags uit bed kwam, heb ik mijn schoenen gepoetst, daarna ben ik om de thee gegaan naar Buurvrouw Stoop. Daar ben ik ook aan het breien geweest. Ik ben toch blij dat het zo weer gaat met mijn been, als het zo tenminste mag blijven, maar a’fijn dit heb ik al. Wij zitten vanavond weer met zijn vieren aan tafel. De anderen zijn te dammen en Bertus is naar Adam toe. Teddy is weer erg blij dat ik thuis ben. 12- 03 Ook vandaag was het weer de gehele dag breien, want ik wil zomaar vandaag en morgen een kous doen. Vanmiddag was Jantje aan het naaien en Moeder aan de kousen op te zetten. Toen kwam Joop Veldman nog. Die wou al bijna de preek doen voor de Kapelaan, nou ik zie hem al staan hoor, ’s Avonds heb ik eerst de Kruis weg gebeden en daarna maar weer breien. Dat is wel mooi en toch zou ik weer blij zijn dat het weer eens afgelopen is. Dan kan ik weer eens gaan lezen, want de Kapelaan heeft mij een mooi boek be loofd te lezen, dus. Maar ik ben nog niet klaar, eerst de andere week voor Arie en dan voor Jantje en dan voor Aijen. Nu houdt het weer op en ga aanstonds lekker te bed. Maar het ruist alweer van vlieg tuigen, dus het zou wel niet erg best gaan. Jantje is even geleden nog te kiezen trekken geweest. Ze is nu weer thuis en ik ben zomaar niet bang voor napijn. 13- 03 Gisteravond ben ik biddend in slaap gevallen vanwege de vliegtuigen. Het is weer prachtig weer, maar wel koud. Toen heb ik de daagschen pakken afge schuierd, daarna ben ik maar weer gaan breien. Vanmiddag zat ik bij de radio die nogal mooi was. Jantje en Moeder waren om half 4 klaar met werk. Jantje ging naar de bakker en Moeder naar Marie 06-03-1943 Ik heb de hele dag aan het breien geweest. Gisteravond ben ik nog erg ge schrokken door Engelsche vlieg tuigen. Ook ben ik vandaag pijnlijk getroffen door iets te lezen in de krant, maar het geeft mij hoop. 09-03 Truusje is jarig. Vanmorgen is Piet Bekker getrouwd. Vader moest ook rijden. Vanmiddag is Dokter Schreuder zelfbij me ge weest, maar heeft tot verzekering gegeven, dat er niets meer aan was te doen. Ja, dat is droevig, maar toch voelde ik mij later weer gesterkt omdat ik weer proberen mocht mijn schoen aan te doen. Als dit helpt, dan heeft Maria mijn noveengebed ver hoord. Vanavond kregen we van Moeder een grote koek, omdat het vastenavond is en morgen is het weer onthouden. Teddy loopt nu in buiten en zat straks op koek te wachten. Ik heb vanavond naar Vrouwtje Beers geschreven. Als Moeder morgen naar de kerk gaat, neemt ze de brief mee. Nu ga ik vlug naar bed. 10-03 Oome Jan is jarig. Even over zeven was ik al uit bed, want ik zou mijn bed gaan opmaken. Moeder was toen naar de kerk en Jantje was bij Anne voor ’n nachtje, dus ik was alleen. Eerst had ik mijn gebeden daan en toen mijn schoen uit mijn kastje gehaald en verbonden, toen aangetrokken. En warempel het ging! En ik ben zo lopend heen gegaan, maar het deed pijn, dat natuurlijk wel te begrij pen is. Toen ben ik Moeder gaan helpen en dat ging ook nog wel. ’s Middags ben ik weer gaan breien, ook kwam Trien 2

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 2