Gedeelte uit een brief van zijn ouders: Waarland, 14 juni 1943. Dierbaar Heerzoon. Ik kan u melde dat wij bijde nog vris en gezond zijn en hoop van u het selve. Anders sou het ons van harteleet zijn. Wij hebbe u brieve ontvange. Bedankt. U schreev over de konijne bij mij. Daar hep ik het druk meegehat, want ik was niet erg masel. Toen se 10 dage ouwt waare verloor ik ut oude konijn. De jonge waren 10 daage oudt. Se konde niet ete dus daar most een beetje opgelost worde en dat ging niet so maar. 3 maal daags een beetje mellik in een bakkie en dan der met haar snoetje er in duwe dan snoove ze het wel. En moeder most elke keer een beetje mellik warme. Nu redde ze het. Dat was een leuke kon ijnengesch ieden is. Wij hebbe verleden week Jaap Bakker en de vrou een avontje gehat. Want je hat niet gedacht dat Jaap soo gauw getrouwt sou hebben. Hij gooide dat altijd soo ver weg, maar dat was gouw bij hem verandert. Verders gegroet van vader en moeder, houw u maar goet. Wij doen het ook. Na gedane zondags plicht wandelen de ouders van Pater Jongkind terug naar de Oostkade. Links de taxi van Cor Dekker, een Citroen Traction Avant. zijn ouders en die hadden hem tijdens zijn opleiding ook nog financieel ge steund. Hij ging er daarom van uit, dat hun zoon Piet en zijn vrouw Nel van Baar, hem tijdens de vakanties wél onderdak wilden geven. Met een beleefd omkleed verzoek kwam hij bij hen aan én zo is het begonnen. In het voorjaar, twee maan den in de zomer en rond de Kerst en Nieuwjaar kwam pater Jongkind bij Piet en Nel Nieuwboer te logeren. Ze haalden hem af van het station in Alk maar. Een enkele keer nam hij voor Piet wat mee. Dan kocht hij in Amsterdam, omdat hij zelf ook een ste vige roker was, een doosje dure sigaren bij P. G. C. Hajenius. De professeur, zoals hij ook in Waarland werd genoemd, hield van een bourgondisch leven. ’s Morgens een uitgebreid ontbijt. Daarna las hij het Noord-Hollandsch dagblad en de Standaard, die hij vanuit België liet opsturen, ’s Middags en ’s avonds lekker eten met een goed glas wijn. Een H. Mis lezen in de parochiekerk van Waarland deed pater Jongkind sporadisch. Hij kwam toch immers om uit te rusten. Wel vond hij het een eer als hij werd ge vraagd voor een Mis met Drie Heren, zoals in 1970 bij het 50-jarig huwelijks feest van Jan van Baar en Jantje Borst, de ouders van Nel Nieuwboer-van Baar. Een enkele keer vertelde hij over zijn school. Hij praatte dan over de contacten met zijn leerlingen en dat hij werd uitgenodigd bij een trouwtje of bij de doop van een kind van een oud-leerling. Hij bemoeide zich graag met de bouw van de nieuwe woning van Piet en Nel. Hij nam verschillende boeken en folders mee, gaf advies bij de indeling en wist zelfs voor elkaar te krijgen dat hij een eigen kamer met balkon kreeg. Voor zijn vertrek naar België ging hij met Piet en Nel altijd buitenshuis eten. Enkele dagen na zijn logeerpartij schreef Dierbaar Heerzoon. Moeder zal ook een lettertje schrijven. Wel me kind de tijt schiet al weer aardig op. Vandaag over ene week gaan wij aan de nuwe aardappele. De aardebije staan heel mooi. Ik sal maar weer een potje inmaake en zorege voor de winter Nu dierbaar Heerzoon de hartelijke groete van uw dierbaare vader en moeder en ook van Mijnheer Pastoor.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 17