15 Uiteindelijk, op 7 september 1907 ’s mor gens om vijf uur, kwam Pieter Jongkind gezond ter wereld. Binnen de familie is bekend dat Jantje in die spannende week had beloofd het kind voor te bestemmen tot priester. In zijn kinderjaren was Piet een erg ver legen, bangelijk uitgevallen jongetje. Hij kon gelukkig goed leren en hij doorliep de lagere school zonder problemen. Jongens waar hij mee optrok waren: Siemon Groen Az. van de Veluweweg, Piet Bruin van Tinus Bruin de vracht- schipper, en Arie Leering. Deze was thuisgehaald bij Van Ophem: de toen malige eigenaar van café De Posthoorn. Een keuze... Kinderen van rijke ouders, die priester wilden worden, gingen meestal naar een Assumptionisten Binnen de Katholieke Kerk zijn tegenwoordig meer dan honderd orden en congregaties actief. Het hoofddoel is het zelfde. Na het afleggen van een gelofte binnen een religieuze gemeenschap: zich inzetten voor hulp aan de medemens en verkondiging van Gods woord. De congregatie van de Assumptionisten of van Maria ten Hemelopneming is door Emmanuel d’Alzon in 1850 in Frankrijk gesticht. Zijn kernspreuk luidde: Uw Rijke kome. De stichter heeft zich niet willen beperken tot het missiewerk. Ook pastorale zorg in parochies, gevangenissen en ziekenhuizen en wetenschappelijk onderwijs moesten aandacht krijgen. Omstreeks 1900 vertrokken de Assumptionisten uit Frankrijk en vestigden zich in België. Tijdens de Eerste Wereldoorlog had de congregatie veel problemen met de huisvesting. Nederland schoot te hulp. In 1915 kwam er een kleinseminarie in Boxtel. Tot 1947 vormden België en Nederland voor de Assumptionisten één provincie, daarna werd ieder land een aparte provincie. Tegenwoordig staat op hun website: Een mozaïek van kleuren van volkeren en werelddelen. Ontmoeting tussen culturen, mentaliteiten en waarden in 27 landen, snikheet of ijskoud, ultra-modern of achtergebleven. Al weken voor het vertrek van hun zoon was er een dubbel gevoel bij Cees en Jantje Jongkind. Het was toch een hele eer voor een eenvoudig tuindersgezin, dat een zoon op studie ging. Ze zouden hun enigst kind erg gaan missen, maar daar tegenover stond de roeping tot het priesterschap en het nakomen van de belofte die Jantje ooit had gedaan. Op 7 september 1921 vierde Piet Jong kind zijn 14e verjaardag. Voor die gele genheid werden alle familieleden en buren uitgenodigd om afscheid van hem te nemen. Een week later vertrok de aankomende seminarist, met een rieten koffertje met kleren en wat schrijfgerei, naar het station Noord-Scharwoude, op weg naar het verre Brabant. Op een seminarie De priesteropleiding van de Assumptio nisten verschilde niet veel met die van andere congregaties. Dagelijks een strak programma van bidden en studeren en zondags een paar uur recreatie. Eens per seminarie van het bisdom. De kosten voor die studie werden door de familie betaald. Wanneer er een priesterroeping was in een gezin, waarvan de ouders de studie niet konden betalen, dan was een opleiding bij een congregatie een gebruikelijk alternatief. Zo kwamen Al- dert Stam en de jongens van bakker Wes ter door hun belangstelling voor de mis sie terecht bij de paters in Uden en kreeg Piet Jongkind een plek bij de Assump tionisten in Boxtel. I Piet Jongkind (rechts) I en een studiegenoot.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 15