14 11 febr. 21 apr. 2 juni 24 okt. 1 nov. 9 nov. 26 dec. 29 dec. Nieuwboer-van Baar. Zijn kennissenkring was beperkt, maar als hij in Waarland was, ging hij altijd op bezoek bij zijn vrienden Siemon Groen aan de Veluwe- weg, bakker Lou Groen aan de Kerkweg en Siem Groen-Berkvens aan de Weelweg. Als één van hen was overleden, vroeg hij aan één van hun kinderen of deze de Aan het Kerkepadje Een 14-jarige jongen van de Oostkade koos in 1921 voor het kloosterleven. Natuurlijk speelde de opvoeding thuis een belangrijke rol én er is een verhaal bekend, dat de roeping tot het priester schap van Piet Jongkind mogelijk heeft beïnvloed. De moeder van pater Jongkind was Jantje Doodeman. Totdat ze ging dienen, woon de ze aan de Oostkade. Haar ouderlijk huis stond ongeveer dertig meter van de spoorlijn aan het Kerkepadje. Dit land pad begon aan de Veluweweg (nu: nr. 44), ging een stukje langs de huidige Beemster- boerweg en vervolgens rechtsaf de spoor lijn over tot de Oostkade. Het was in natte tijden moeilijk begaanbaar en men moest dan extra uitkijken bij de glibberige plan ken die over de sloten lagen. De naam is ge makkelijk verklaard: het pad werd door de kerkgangers veel gebruikt. Deze gingen toentertijd naar ’t Veld, omdat Waarland nog geen eigen parochie had. Na enkele be trekkingen in de buurt, werd Jantje dienst meid bij een boer in de Egmondermeer. Bij hem werkte ook Jaap Jongkind en deze koppelde Jantje aan zijn oudere broer Cees. Ze trouwden op 1 mei 1890 en gingen wo nen aan de Huijgendijk in Heerhugowaard. Jantjes vader overleed en omdat haar moe der hulp nodig had, kochten ze aan het Ker kepadje het huisje naast moeder. Vurig verlangden Jantje en Cees naai' kinde ren. Na ruim zeventien jaar huwelijk werd hun kinderwens toch vervuld. Begin sep tember 1907 kondigde de nieuwe wereld burger zich aan. Het werd een zware en moeilijke bevalling. Dokter Maats uit Nieu we Niedorp was bang dat moeder én kind zouden sterven. De dokter bleef gedurende drie dagen en nachten aanwezig, ’s Nachts lag hij op een matras op de grond, zodat hij zo af en toe een uurtje kon slapen. Uit het dagboek van Siem Groen-Berkvens (1952) Ook naar Cees en Jantje Jongkind in Schagen geweest. Pater Jongkind te gast. Pinkster. Naar Schagen ook even naar Cees en Jantje. Op de begrafenis van Jantje Doodeman geweest. Even bij Cees Jongkind geweest. Naar Schagen. Op verjaarsdagsfeest van Cees Jongkind. Naar Schagen. Even naar Cees Jongkind. Pater Jongkind te gast. plaats van hun vader als vriend wilde overnemen. Vanaf middenjaren tachtig is hij niet meer in Waarland geweest. Piet en Nel Nieuwboer hebben hem, toen hij negentig werd, in België opgezocht, ’s Avonds nodigde hij hen uit in een sjiek restaurant voor een copieus diner. Na afloop bedankte pater Jongkind Nel en Piet. Het is het laatste contact geweest tussen de professeur en de familie Nieuwboer-van Baar. De geschiedenis van Waarland bleef wél zijn belangstelling houden. Pater Jongkind was vanaf 1993 lid van Waarland van Toen en hij reageerde vaak vol lof op de artikelen in Toendertoid. Enkele maanden na zijn overlijden heeft de Stichting een tiental foto’s, brieven en enkele transportaktes uit zijn nalatenschap ontvangen. De bijgesloten brief van de kloosteroverste eindigt met: In de hoop dat deze documenten u van dienst kunnen zijn in functie van het cultu reel erfgoed van uw streek en gemeente. I Cees Jongkind en Jantje Doodeman.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 14