f ■i \J i MM De tweede priesterzoon Pater Wulfram (Piet) Jongkind. 13 BH' ‘Het contact met de familie bleef. ’Neef Aldert Stam en zijn vrouw To Klaver bezochten heeroom regelmatig. Piet Jongkind op zijn 14e verjaardag. Dat het laatste levensjaar van pater Stam niet gemakkelijk is geweest, blijkt uit de tekst op zijn bidprentje: Hij overleed op 13 december 1967 op 72-jarige leeftijd, na meermalen voorzien te zijn geweest van de sacramenten der zieken. Hij ligt begraven te Baarle-Nassau. Met zijn overlijden kwam een einde aan het leven van de eerste priesterzoon uit Waarland. Het enige wat hij naliet, was een fotoboek en een portemonnee met daarin slechts een scapulier. Het is tekenend voor deze bijzondere mens die zijn gehele werkzame leven opofferde voor het heil van zijn medemens. In 1972 is het kerkhof in Baarle-Nassau geruimd en vanaf die tijd ligt het stoffe lijk overschot van Aldert Stam in de ge wijde aarde bij het klooster in Gemert. De Stichting Waarland van Toen ontving dit bericht van de paters Asssumptionis- ten in Leuven. Oudere Waarlanders kun nen zich pater Jongkind waarschijnlijk nog wel herinneren. Hij was leraar aan een middelbare school in België en mocht zich professeur laten noemen. Meest alle schoolvakanties logeerde hij bij de familie Na een lang en vruchtbaar priesterleven is op 11 maart 2000 overleden St. Jozefrustoord, Rillaar, België. - ■'•1 Een portemonnee en scapulier In 1965 ging hij met emeritaat, eerst in een klooster te Baarle-Nassau en daarna in het bejaardenhuis van de congregatie in Gennep. De eerste jaren na zijn missie- tijd kwam hij eens per jaar een weekje bij zijn broer en schoonzus in Waarland, maar door de ziekte van Parkinson werd dat steeds moeilijker voor hem. Het con tact met zijn familie bleef; ze kwamen naar hem toe of hij schreef ze. Bewaard gebleven is een brief van 9 april 1966. In een bibberig handschrift schreef hij aan zijn nicht Marie Duimel-Stam, een dochter van zijn broer Hein: Ik had ook grote plannen gemaakt om eens naar Waar land te komen, maar een zware dysen terie gooit mijn reis in duigen - nu maar uitstellen. Totdat je vader weer wat beter wordt en m ’n buik ook. Maar de hoofdzaak is dat je vader weer beter wordt. Daarvoor moeten we veel bidden. Op Paasdag draag ik de mis op voor zijn genezing en voor een goede afloop van de crisis. Ik zal blij zijn wanneer jullie deze zomer weer eens bij mij komen. Het is alweer lang geleden dat we elkaar gezien hebben. liet hij op een kaart merken, dat er geld van het thuisfront was aangekomen. We kwamen allemaal bij elkaar om de vreugde te delen. Het geld kunnen we goed gebruiken voor de medische zorg, goede watervoor ziening en onderwijs. Langzaam ging zijn gezondheid achteruit en in het voorjaar van 1955 kwam hij, na een verblijf van 23 jaar in de tropen, defi nitief terug naar Nederland. De congre gatie had een plekje voor hem gevonden. Hij werd kapelaan in Heijthuizen en ver volgens rector bij de zusters van de God delijke Voorzienigheid in Steijl.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 13