TER HERINNERING 12 Aldert Stam. Terughoudend met informatie over zijn werk. Dierbare Missie- vrienden, vergeet Uw Missionaris niet. Het blijft armoede. Als ze één dag geld hebben, stoppen ze met werken. Het is wonderlijk dat de vrouwen lichamelijk zo sterk zijn. Ze brengen een kind ter wereld in afzondering, zonder hulp van een vroedvrouw, geheel alleen en vaak in het oerwoud. En dan gaan ze weer gewoon zo aan het werk. Natuurlijk is daar ook veel kindersterfte. En dan wat er bij de jonge meisjes gebeurt. Hun tanden worden afgeslepen. Vreselijk. Onder de middag bleef hij vaak warm eten bij zijn broer. Daarna moest hij brevieren en hij had de gewoonte om bij goed weer tot de hoek bij timmerbedrijf Keet te lopen en dan weer terug. Zij was sinds april 1943 weduwe van Alderts halfbroer Siem. Pater Stam had daar zijn eigen kamertje. Maar een gezin met twaalf kinderen in het zelfde huis was hem vaak te druk. Zeker drie keer per week ging hij naar zijn broer Hein. Deze woonde met zijn vrouw Trien en gezin aan de Weelweg. Ook daar bleef hij terughoudend met informatie over zijn werk en over de manier waarop hij zijn missie beleefde. Slechts enkele losse opmerkingen kan men zich nu nog herinneren. Er is geen end van. Gehoorzaamheid Zijn overtocht naar Nederland was betaald door de congregatie. Gedurende zijn verblijf in Holland mocht hij in een klooster van de paters van de H.Geest logeren. Pater Stam deed dat niet. Hij koos voor het hem zo vertrouwde Waarland en trok in bij zijn familie in de Slootgaard.Voor iets extra’s was hij afhankelijk van giften. Zijn schoonzus Marie Jaspers schoof hem soms wat toe. Ook kon hij op financiële steun rekenen van zijn oom Dirk Wijnker uit Zijdewind en van zijn oom Siemen Stam, eigenaar van een eau de colognefabriekje in Haarlem. Aan andere familieleden vroeg hij geen geld. Zij konden zelf amper de eindjes aan elkaar knopen. Of er speciale collectes voor hem in de kerk zijn gehouden, kan de familie zich niet herinneren. Wat Henk Dekker Wz. uit de Slootgaard nog wel weet, is dat pater Stam op 25 september 1947 de H. Mis opdroeg én dat hij toen misdienaar was.Pater Stam zei toen tegen mij'. 'Jij bent op dezelfde dag jarig als ik en daarom krijg je als cadeau een lekkere sappige peer uit de pastorietuin. Waarom Pater Stam zijn verjaardag op 25ste vierde, weet zijn familie niet. Op zijn geboorteakte uit de gemeente Oude Niedorp staat toch echt 24 september. Op 22 oktober 1947 vertrok hij voor de tweede maal naar Oost-Afrika. Deze keer niet met de boot, maar met een KLM- vliegtuig vanaf Schiphol. Geheel onverwacht kreeg pater Stam van zijn Overste de opdracht naar een nieuwe de missiepost te gaan en wel naar Tangeni, een nederzetting in de buurt van Morogono. Ook over zijn werk tijdens de tweede periode in Oost-Afrika schreef hij weinig. Een enkele keer o ,Gaat en onderwijst alle volkeren Math. 28-19 Pater A. STAM Drukkerij fa. Wed. G. Plukker, Schaden aan mijn tweede vertrek naar de MISSIE van OOST-AFRIKA Vicariaat Bagamoyo Congr. v. d. H. Geest Waarland, 1947 Dierbare Misstevrienden. vergeet Uw Missionaris niet. Blijven we verenigd door de liefde en 't gebed.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 12