10 Paters van de Heilige Geest De congregatie van de Spiritijnen of van de paters van de H. Geest is in 1703 gesticht door een Franse jongeman van rijke komaf: Francois Poullart des Places. Het is een missiecongregatie met als boodschap: Het Heilig Evangelie brengen naar diegenen die het nog niet hebben gehoord en gaan naar plaatsen op aarde waar niemand naar toe wil. In de loop van twee eeuwen was de opleiding van missionarissen uitgebreid tot o.a. Duitsland, Ierland en Portugal. Maar in België en Nederland ontbrak deze opleiding nog. In 1900 bezocht een Antwerpse koopman de Algemeen Overste van de orde met de vraag: Ik bezit uitgestrekte gebieden in Frans en Belgisch Congo en ik zoek hiervoor missionarissen. Met zijn financiële steun kwam er voor de congregatie ook in België een klein- en grootseminarie. Kort daarna vormden België en Nederland een aparte provincie van de paters van de H. Geest, met aan het hoofd een provincaal. In 1931 volgde een splitsing. De Spiritijnen kregen in Nederland een eigen volledige priesteropleiding en daarmee werd ons land een zelfstandige provincie. De eerste missie, die volledig aan de Nederlandse provincie werd toevertrouwd, was die van Bagamoyo in Oost- Afrika: het tegenwoordige Tanzania, ruim 25 keer zo groot als Nederland. Wereldwijd telt de congregatie nu meer dan 3000 leden en is verspreid over 56 landen in de gehele wereld. Na een studie van zes jaar werd hij op 19 juli 1931 in Hees bij Nijmegen tot priester gewijd. Een week later werd hij in Waarland ingehaald en droeg hij zijn Eerste Plechtige H. Mis op. In een krantenbericht uit het Noord-Hollandsch Dagblad van 28 juli staat een uitgebreid verslag: Op zaterdag 25 Juli j.l om 7 uur kwam de neomist de parochie Waarland binnen, waar hij werd opgewacht door een groot aantal ruiters, alsmede een aantal versierde jietsen en een tiental versierde auto s, waarin de familieleden en feestcommissie waren gezeten. Zo ging het in optocht onder vroolijke tonen van het Waarlanden fanfarekorps en klokgelui over Zijdewind (de geboorteplaats van den neomist) naar de prachtig versierde kerk, waar talrijke parochianen hunne opwachting maakten. Een luid gejuich steeg uit de menigte op, toen de neomist de auto verliet en door talrijke bruidjes de kerk werd binnengeleid. Vervolgens besteeg heer Pastoor de preek stoel en sprak de feesteling geestdriftig Zijn eerste reis Na zijn priesterfeest verbleef pater Stam nog enkele weken in de Slootgaard. Daarna vertrok hij naar Gemert ter voor bereiding op zijn missiewerk in Oost- Afrika, een voormalige Duitse kolonie, die na de Eerste Wereldoorlog onder Brits bestuur was gekomen. Hij kreeg een jaar lang onderricht over de leefwijze van de verschillende stammen en hun Bantoe talen. Ook sprak hij met paters, die op verlof waren, over gebruiken rond voed sel en kleding van de bevolking en over het klimaat van het land. Op 10 september 1932 begon de reis naar Oost-Afrika. Pater Stam vertrok met de boot General Voyron. Via het Suezkanaal kwamen hij en nog enkele andere missio narissen na ruim drie weken aan in de toe. Verheugt u, zoo roept de herder der parochie uit: Morgen zal pater Stam het Hoogheilig offer opdragen tot geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie. Daar na werd door een viertal nichtjes een gou den kelk als familiegeschenk aangeboden. Verder in het verslag: Zondagmorgen 26 Juli droeg de weleerw. neomist onder zeer groote belangstelling zijn eerste H. Mis op. De dameszangvereniging, onder leiding van dirigent den heer Jac. Beemsterboer, bracht eenige kerkelijke gezangen zeer verdienstelijk ten gehore. Van 1 tot 2 uur was er receptie aan de pastorie, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Gevolgd door een plechtig Lof waarin een zichtbaar aangedane jeugdige priester allen bedankte die had den bijgedragen, om zijn roeping waardig te vervullen opdat hij moge zijn een pries ter naar Gods Hart. WMRLAN) I 4 juli 1931. uur plechtig Lof. half 8 Hub. Blank en E1U. 9 uur gezongen maandstontl voor Catharina Bruin. WOENSDAG 9 uur ges. Huwelijksmis met Veni Creator (JocgkindJaspers». DONDBRDAG half 8 Cornells RooaendaaL VRIJDAG hall 8 Agatha Polle huisvrouw van Cornells Stoop. ZATERDAG overt armen der paro chie. ZONDAG 7 uur voer de parochie. 9 uur tot arkire intentie door Weleer®. Pater A. Stam. neomist; van 12 uur receptie aan da pastorie; 3 MAANDAG Uraen. DINSDAG I Sursum Corda

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 10