9 Een woning met kan toor werd gebouwd aan de Veluweweg. De eerste telefoonaansluiting In onze omgeving stonden de bovengrondse telefoonpalen langs de spoorlijn. In een brief van 24 mei 1927 van de Technische Dienst van de Rijkstelegraaf aan de Banne van Harenkarpsel staat hoe de aansluiting over ruim 800 meter naar Jan Jaspers tot stand moest komen: ten behoeve van een aanleg van een Rijkstelefoonleiding blijkt noodig een telefoonpalenrij te plaatsen op den Noordelijken berm van de weg, loopende vanaf den spoorweg bij De Weel westwaarts naar Waarland en verder op den Oostelijken berm tot het perceel bewoond door J. Jaspers. Sinds 1922 stond op het Verlaat een hulppostkantoor van waaruit de telefoonverbindingen werden gelegd. Naast Waarland behoorden ook ’t Veld en Zijdewind tot het telefoongebied Oude Niedorp.Vanaf 1927 was makelaar J. Jaspers bereikbaar onder het nummer 4. Jan had een goed verstand en een brede be langstelling, maar thuis ontbraken de finan ciële middelen om een vervolgopleiding te betalen. Hij werkte overdag, voor zover het ging, in het bedrijf van zijn vader en in de avonduren pakte hij zijn studieboeken. Meester Smeets stimuleerde hem en hielp bij zijn studie. In korte tijd wist hij het diploma bouwkundig tekenaar te halen. Vanaf die tijd hielp hij zijn vader bij het maken van bouwtekeningen. Jan vond studeren leuk en ging verder met avondcursussen. Met goede cijfers slaag de hij voor bedrijfsadministrateur, taxa teur en verzekeringsagent. Zo kon hij op 1 januari 1925 het agentschap van de Brand- verzekering-Maatschappij ‘Holland’ uit Dordrecht van zijn vader en oom Jan Jaspers uit Zijdewind overnemen. Zij hadden dat agentschap in 1918 verwor ven. Het was in die tijd niet ongewoon dat verzekeringsmaatschappijen samen werkten met metselaars of timmerlieden. Die hadden immers verstand van zaken en konden snel en adequaat het juiste bedrag van een schade vaststellen. Nieuwe Polderweg In 1925 woonde Jan Jaspers, toen 22 jaar oud, nog thuis en had daar een eigen kan toortje. Op een enkele uitzondering na kwamen de klanten niet naar hem toe, maar moest Jan, om zijn polissen te ver kopen de boer op. Zo kwam hij op een dag aan de deur van de stolp van Tinus Bruin (nu: Nieuwe Polderweg 5). Deze was handelaar in kool, aardappelen en groenten, kocht zijn waar bij tuinders en verkocht het voornamelijk in Rotterdam en Delft. Met een vrachtboot is dat een hele reis en een verzekering is zeker geen overbodige luxe, dacht Jan Jaspers. De eerste stap was gezet. Er volgden er meer. niet zozeer voor ver zekeringen, maar vooral voor de oudste dochter Neeltje. Toen haar moeder, Marie Arends, op 6 september 1915 was overle den, kreeg zij gedurende anderhalf jaar de zorg over haar zes broers en twee zusjes toegewezen. Zij was toen vijftien jaar oud. Een hele opgave voor een jong meisje. Het maakte haar wel tot een zelfstandige per soonlijkheid die van aanpakken wist. Na twee jaar verkering besloten Jan en Neeltje te trouwen en op 22 februari 1927 gaven ze elkaar het jawoord. Jan had een perceel grond aan de Veluweweg gekocht van Hendrik Danenberg en had daarop door zijn vader een woning met kantoor laten bouwen (nu: nummer 35). Er kwam een aansluiting op het Rijkstelefoonnet, waar mee Jan de contacten met verzekerings maatschappijen kon onderhouden. Heel luxe voor die tijd. In datzelfde jaar behaal de hij door zelfstudie het diploma voor makelaar en kort daarna werd hij beëdigd. De krant maakte hier melding van: Johannes Jaspers is tijdens een Openbare terechtzitting voor Burgerlijke Zaken op Donderdag 29 Dec. 1927 in de Arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar bij request beë digd als makelaar in roerende en onroeren de goederen, assurantiën en hypotheken.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 9