Joop Jongkind. Piet Broersen. 45 Con Zelo, Handbalvereniging Con Zelo en Gymnastiekvereniging Con Amore. Door vrijwel konstant blijvende kosten en sterk gedaalde inkomsten, is de finan ciële nood zeer hoog gestegen, zover zelfs dat wij ons gaan afvragen of doorgaan nog langer mogelijk of verantwoord is. Resultaat was in ieder geval, dat men het zwembad niet hoefde te betalen. De vereniging bleef krap bij kas zitten. Op het moment dat de gemeente in sep tember 1976 meldde geen financiële bij drage voor de verbetering van de baan te zullen leveren, beschikte het bestuur over slechts f165.- aan kasgeld. Volstrekt onvoldoende om zelf de baan aan te kunnen pakken. Vers bloed De situatie was eind 1976 dan ook bepaald niet bemoedigend. De baan hield onvol doende water vast en het was financieel niet mogelijk daaraan iets te doen. Om nog enige lucht te krijgen werd besloten om de keet in de zomermaanden te ver huren aan de badmeester. Met deze inkom sten en de landhuur zouden de vaste lasten grotendeels kunnen worden opgevangen. Maar de nieuwe huurder van het grasland kwam zijn verplichtingen niet na, de vaste lasten liepen door en er volgde een perio de van twee jaar zonder ijsbaan. Maar toen zich eind 1978 eindelijk alsnog een beste winter aandiende, was de baan natuurlijk nog steeds zo lek als een mandje. Boven dien viel er die winter in Nederland gemid deld op 44 dagen sneeuw; het hoogste aantal sinds 1894! De waternood-proble- men en de grote hoeveelheden sneeuw betekenden voor de noest werkende be stuurders extreem veel arbeid en impro viseren, zonder dat dit een bevredigend resultaat opleverde. Hierdoor nam de ani mo binnen het bestuur flink af. Mede door de uitzichtloze toestand van de baan en de financiële gevolgen van enkele slechte winters, toonde een aantal leden geen geloof en interesse meer in het voort bestaan van de ijsbaan. In de voorgaande periode waren in de personen van Adam Bruin, Dirk Bakker en Nico Post enkele harde werkers aan het bestuur ontvallen; Piet Zutt, Siem Stam en voorzitter Gert Dek ker zouden volgens rooster aftreden en ook Piet Broersen gaf aan te willen stoppen. Ondertussen bleef het bestuur zoeken naar mogelijkheden om de baan rendabel te maken. Hierbij werd onder meer ge dacht aan het driemaal per jaar houden van een motorcross. Hiermee had men tijdens een kermiscross goede ervaringen opgedaan. Daarnaast ontstond een contact met de harddraverijvereniging over een mogelijke samenwerking. Om uiteenlo pende redenen kwamen geen concrete plannen van de grond. Natuurlijk bleef men vooral ho pen op een goede winter, waarin weer geschaatst zou kunnen wor den. Die kwam in 1975-1976. Maar door de slechte kwaliteit van de ijsvloer bleef het water het bestuur toch tot aan de lip pen staan, zo blijkt uit een nood oproep in de W4 van 14 februari 1976: Wij hebben vanaf de op richting gedraaid met een schuld die wel overkomelijk was. Maar jaarlijks nam die schuld iets toe naarmate wij geen ijs hadden. Maar getroosten wij, met een flink wintertje zijn wij uit de zor gen. Het wintertje kwam. De eerste dag hadden wij een flinke belang stelling maar de volgende dag werd de belangstelling verlegd naar de Weeltocht, waar het ijs veel beter was. En goed ge zien, dan ga je daar ook schaatsen. Maar voor ons was ’t een misrekening. Het be richt eindigt met een oproep aan de dorps genoten: Maar nu is ’t woord aan u! Moeten wij deze ijsbaan in de toekomst voor u en voor onze kinderen behouden? Zo ja, dan stellen wij voor dat wij u allen nog als lid inschrijven en dan ook zonder uitzondering. Om ons hoeft u dit niet te doen, maar doet u het wel voor u zelf en uw kinderen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 45