0^'***" Zuid-Scharwoude, februari 2007. 40 Het grote dak van de boerderij aan de Rood- pannenhuisweg is gedekt met rode muldenpannen. kruispan is duidelijk te zien. Ze liggen namelijk in één lijn en bij een kruispan is dat om en om. Veluweweg 1, met de steen AN 1926 NO, heeft rode mulden pannen en het huis van de familie De Jong aan de Veluweweg 38 is bedekt met grijze muldenpannen. Verscheidene huizen, die na 1930 zijn gebouwd, hebben een dak met muldenpannen. Het verschil met een Er zijn in Waarland ook andere soorten gebruikt. Enkele woningen, zoals die van Weelweg 24, zijn bedekt met vlakke Friese pannen. De gebroken kap van het huis van Dick Pater aan de Kerkstraat 79 is gedekt met tuile du nord-pannen. De woning aan de Ringvaartweg 32 is voorzien van een Romaanse pan met een hoge wel en de hoeken van de daken zijn bovendien keurig compleet gemaakt met een mansarde of knikpan. Bijzondere versieringen op een huis zijn pironnen. Op het met grijze kruispannen gedekte dak van de woning hoek Kerk- straat-Waarlandsweg staat op de voor kant van de nok en hoekkepers een piron. Dakpironnen zijn meestal, net als dak pannen, van keramisch materiaal maar kunnen ook in lood worden uitgevoerd. Wat niet vergeten mag worden in dit dak- pannenverhaal is de Roodpannenhuisweg De naam van deze weg herinnert ons aan het Roodpannenhuis dat stond aan de kade van de ringsloot, honderd meter ten noorden van de weg met deze naam. Het langgerekte huis bedekt met rode pannen is in 1965 gesloopt. Op de zuidzijde van het dak waren grijze pannen aangebracht die het jaartal 1782 vormden. De num mers 4 en 10 van die weg doen keurig mee met de naam. De daken zijn voor zien van rode muldenpannen én het dak van nummer 12 valt onder de noemer mooi rood is niet lelijk. Rood is niet alleen mooi, maar ook het goedkoopst. De kleur grijs wordt ver kregen door wat rook toe te laten bij het bakken, vandaar dat de prijs wat hoger is. Geglazuurde pannen op een dak staan natuurlijk nog sjieker.Wie nog meer wil laten zien zet pironnen op zijn dak. Kortom: de welstand van de eigenaar kan men enigszins aflezen uit de uitvoering van het dak. De beschreven huizen zijn een keuze en geven een beeld van de bescheiden diversiteit in Waarland. Met dank aan Huub Mombers, dakpannenmuseum Alem, Bommelerwaard. nen. De kleur van de pannen is grijs en op de hoekkepers liggen originele bijpas sende vorsten. Jarenlang is deze woning in bezit van het kerkbestuur geweest en heeft dienst gedaan als onderwijzerswoning. In Barsingerhorn is de kerk aan de Mieldijk voorzien van de Oegstgeesterpan, uitgevoerd in de vorm van een blad en kruisgewijs m gedekt en in Dirkshorn staan enkele huizen, waaronder Oostdijk 3, met ruitjespannen, fOb} ook bekend onder de naam: de pan van Mehroog. Verder zijn de vorsten op de nok van een woning aan de Dorpsstraat in Sijbekarspel, voorzien van pannen met een sierkrul, oftewel dakkammen genoemd. Het dak van de woning aan de Veluwe- L i /f J jBMBB --

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 40