39 Kruispannen op het dak van Veluweweg 26. Het huis in Oudkarspel, Voorburg- gracht 403, is voorzien van links- dekkende oude holle pannen. Dit werd wel meer gedaan om stormschade te voorkomen. De westenwind blaast in dit geval over de pan heen in plaats van eronder. Een linkse wel komt al leen bij deze soort voor. De neus van een pan De dakpannen worden aangebracht op panlatten die op hun beurt op daktengels zijn gespijkerd. Dit om te voorkomen dat er achter de liggende panlatten vocht komt. De pan heeft aan de achterkant een neus, waarmee hij achter de panlat wordt opgehangen. De nok van het dak wordt afgedekt met een vorstpan. Vroeger werden de pannen bijgeknipt of vulde de metselaar de overgeschoten ruimtes op met specie. Maar nu zijn er hulpstukken aanwezig, zoals een boven en onderpan. Tegenwoordig zijn er in Nederland zo’n twintig verschillende soorten dakpannen in gebruik. De be kendste is de betonpan. Deze is iets groter dan de eerder genoemde pannen. Ze zijn, evenals de andere pannen, in verschillende kleuren leverbaar. Een rondje Waarland Waarland is niet rijk bedeeld met dakpan soorten. Naast uiteraard de betonpannen op woningen in de nieuwbouw zijn ook nog de holle of Oudhollandse, de kruis en de muldenpannen op verschillende huizen te vinden. Aan de Waarlandsweg 25 staat de ruim negentig jaar oude boerderij Zelden Rust. Een eenvoudige stolp met weinig versie ring. Aan de onderkant van het rieten dak is een rij van drie lagen rode Oudholland se pannen aangebracht. Deze pannenrand is nodig om het regenwater op te kunnen vangen.Via de goot gaat dan het regen water naar de waterput. De woning aan de Weelweg 18 wordt al bijna een eeuw bewoond door de familie Stam. Op 10 mei 1916 trouwde Hendrik Stam met Catharina Jonker. Ze kochten deze woning toen van kapper Piet Gelder, die even verderop een nieuw pand liet bouwen. Toen ze in 1969 naar een huisje bij Sabinahof gingen, kwam hun zoon Aldert met zijn gezin in het ouderlijk huis wonen. Dit dak is bedekt met grijze Oud hollandse pannen. De stolp van Cees Blankendaal en Marij- tje Nieuwboer moest in november 1919 ingericht worden als kerk. Jo Keet kreeg opdracht om voor hen een nieuw huis (nu: Kerkstraat 57) te bouwen. Het dak van deze fraaie woning is bedekt met rode ge glazuurde kruispannen. Bovendien geven de betonnen ornamenten boven de ramen en de deur een specifieke uitstraling aan dit huis. Opmerkelijk is ook het naam bordje Westkade aan de oostzijde van de woning, dat verwijst naar het vroegere landpad naar de Westkade. Waarlandsweg 1 met een piron als versiering op de voorkant van de nok. Deze vlakke pannen hebben opstaande randen waarmee de ene pan op de andere aansluit. Een vierde soort pan, die in dit rijtje thuis hoort, is de uit Duitsland af komstige muldenpan. Omstreeks 1880 werd de holle pan ook voor zien van een zij- en kopsluiting en zo werd de verbeterde holle pan (VH.-pan) geboren. Vijftig jaar later ge volgd door de opnieuw verbeterde holle pan (O.V.H.-pan).

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 39