Waarland, 25 maart 2007. 37 De bouw van twee noodlokalen loste de ergste problemen op. De definitieve goedkeuring kan binnen enige weken worden verwacht. Dit betekent dat met ingang van het nieuwe schooljaar twee lokalen tekort zullen zijn. 2e Hoewel het jeugdgebouw in het verle den meermalen als noodlokaal heeft dienst gedaan, achten wij herhaling hiervan zeer ongewenst om reden dat dit gebouw ge heel ongeschikt is als klaslokaal. Prak tisch heel de dag moet er gewerkt worden met kunstlicht, terwijl er geen algehele afsluiting van het klaslokaal, bij een veel vuldig gebruik door het verenigingsleven in de avond, mogelijk is. Voorts is het ook niet wenselijk dit gebouw nog langer te onttrekken aan het doel, waarvoor het is gezet. Tenslotte kan onmogelijk voldoende ruimte worden afgestaan voor 2 lokalen, hetgeen thans nodig zou zijn. 3e Hoewel wij in verband met een nieuw te bouwen school gaarne alle extra uitgaven voor het oude gebouw hadden willen ver mijden, vernamen wij in een onderhoud met de Weledelgestrenge Heer Inspecteur, dat een vergunning voor nieuwbouw in de eerste 3 jaren is uitgesloten. Op zijn ad vies richten wij derhalve dit verzoek tot U. Gezien de korte tijd die nog rest voor 18 augustus, zouden wij een spoedige af doening van ons verzoek willen aanbevelen. De gemeenteraad reageerde per kerende post. In de vergadering van 30 juni 1958 keurde de raad, nu unaniem, het verzoek goed en stelde f38.300.- beschikbaar voor de bouw van twee noodlokalen aan de oost zijde van speelplaats. In recordtijd wikkel de men de noodzakelijke formaliteiten af, waardoor in augustus aannemersbedrijf Pachtkamer Even gloorde er hoop, dat ook de vergun ning voor nieuwbouw zou worden ver leend. De nieuwe school zou gebouwd gaan worden op een perceel grond achter de kerk. De grond, 1.30.70 ha groot, was al jaren door de parochie verpacht aan Jan Lantman. Inmiddels was de grond ver kocht aan de gemeente om daarop de nieu we school te kunnen bouwen. Jan Lant- man mocht het gebruiken zolang de ge meente het niet nodig had. Nu er mogelijk gebouwd zou kunnen worden, werd de pachter gesommeerd het land vrij te geven. Dat leverde nog een pijnlijk conflict op. Jan Lantman deed een beroep op de Pacht- kamer en die besliste, dat hij de overeen gekomen pachttermijn, zoals geregeld met de parochie, mocht volmaken. De ge meente moest de grond dus nog drie jaar aan hem verpachten voorf 164.68 per jaar. De gemeente nam vervolgens hiermee geen genoegen en tekende beroep aan bij de Pachtkamer van het gerechtshof in Arn hem. De KVP-fractie vond het maar een vreemde gang van zaken. De huurder heeft dit land al vele jaren gehuurd en het is zijn goed recht voor zijn recht op te komen, temeer omdat hij bij eventueel inwilligen van de eis van B en W niet langer in staat zal zijn als tuinder het brood voor zijn ge zin te verdienen. De kosten van het rechts geding zouden ongeveer f 400.- gaan be dragen. Onder druk van burgemeester Nolet ging de raad morrend akkoord. Het eind van het liedje was dat Jan Lantman de grond tot en met 1960 kon blijven ge bruiken. Er was in de verste verte nog geen zicht op de nieuwbouw van de school. Geraadpleegde bronnen: - Regio-Archief te Alkmaar. - Archief Parochie H.Wulfram. - Archief gemeente Harenkarspel. - Waarland van Toen, deel I, Arie Zutt. - idem, deel II, Arie Groen. Met dank aan: mevr. G. Twickler-Metz, Nes op Ameland. Firma D. van der Gulik uit Waarland de noodlokalen mocht plaatsen. De ergste ruimteperikelen waren hiermee opgelost.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 37