Mevr. Raas speldt haar blij verraste man de pauselijke onderscheiding op. hij de spelers gym- en loopoefeningen doen. In 1955 kozen de leden van de ver eniging hem tot voorzitter. Een andere hob by van hem was de muziek. Vanaf zijn komst was hij een trouw lid van het kerk koor en ook van deze vereniging werd hij voorzitter. Waarland ging er zonder meer vanuit, dat deze populaire onderwijzer meester Raas als Hoofd der School zou opvolgen. Tot zijn grote teleurstelling koos het schoolbestuur voor een buiten staander, met als motief dat die voor een frisse wind in de Waarlandse school zou kunnen zorgen. Kort hierna vroeg de Kardi- toekomstige hoofd eigenlijk niet zo nodig. Immers, Johan Oud was voor hen de ge doodverfde opvolger en hij woonde al in een onderwijzerswoning (Veluweweg 26). Johan Oud, afkomstig van Nes op Ame land, kwam uit een echt onderwijsgezin. Zijn vader was hoofd van de katholieke lagere school in Buren, een klein dorp op Ameland. Johan en zijn twee broers moch ten op het vasteland een opleiding volgen en dat was op het eiland een uitzondering. Nadat Johan zijn opleiding tot onderwij zer had afgerond, volgden de hoofdakte en de akte lichamelijke oefening. In 1947 kwam hij naar Waarland en van meet af aan was hij graag gezien in het dorp. Hij was een bevlogen onderwijzer en wist op een voor kinderen aansprekende manier zijn kennis over te dragen. Daarnaast was hij actief in het verenigingsleven. Voetbalvereniging Con Zelo deed al gauw een beroep op hem als trainer van het eerste elftal. Hij wist weinig van het echte trai- nersvak, maar met groot enthousiasme liet Pro Ecclesia Voor de avond was door het Schoolbe stuur in het Jeugdhuis een afscheidsrecep tie georganiseerd. In een bomvolle zaal mocht ceremoniemeester Arie Zutt Jz. een groot aantal mensen welkom heten, waarmee meester Raas in de loop der jaren had samengewerkt. Na zijn ope ningswoord bracht Waarlander mondor- gelclub ‘De Cromico ’s’ onder leiding van Nico Smit enige vrolijke nummers naal de Jong School in Nes een nieuwe hoofdonderwijzer, naar welke functie Johan Oud met succes solliciteerde. Met zijn vrouw keerde hij terug naar zijn geliefde Ameland. Al spoedig was hij ook daar weer betrokken bij het kerkkoor en de voetbal. Een te vroeg afscheid Waarland was het er lang niet mee eens, dat meester Oud door het schoolbestuur was gepasseerd, maar de stem van pastoor Buurman had voldoende gezag om de keuze voor De Heij te laten accepteren. Hij zou per 1 januari 1958 zijn opwachting in Waarland maken. De praktijk bleek echter weerbarstig. De woning was nog niet klaar en meester Raas kwam daarna tot ieders verrassing met een bijzonder gebaar. Hij wilde nog wel een paar maan den aanblijven en zo zijn dertig dienstja ren volmaken! In overleg met betrokkenen besloot het schoolbestuur hiermee ak koord te gaan. Ook werd besloten hier vooralsnog geen bekendheid aan te geven, want de uitnodigingen voor de afscheids receptie op vrijdag 20 december 1957 waren al de deur uit. Die datum werd een drukke dag voor meester Raas en zijn ge zin. De feestelijkheden begonnen met een gezongen plechtige Heilige Mis in de pa rochiekerk, waarbij alle schoolgaande kinderen en vele ouderen aanwezig waren. Om 10.00 uur kwamen de kinderen bijeen in het Jeugdhuis. Onder leiding van de leerkrachten werd een bont programma van zang, dans en spel opgevoerd. Meester Oud sprak namens het personeel het scheidende hoofd toe en bood hem een envelop met inhoud aan. Ook de kinderen hadden gezorgd voor cadeaus: een pendule en een pianobankje. Meester Raas, voor het laatst optredend als hoofd der school, bedankte iedereen voor het optreden en de fraaie geschenken en kondigde voor zijn dankbare publiek tot slot een vrije mid dag en het begin van de kerstvakantie aan. 33

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 33