ONWIJS GAAF ONDERWIJS (XVII) Joop Zutt 2 32 Een jeugdfoto van Johan Oud, gemaakt kort na zijn afstuderen. Een fragment uit de brief van mevr. G. Twickler-Metz. onderwijsteam te herstellen. Moeilijke jaren volgden: crisis- en oorlogsjaren. Het onderhoud van de gebouwen bleef tot het hoogstnoodzakelijke beperkt. De aanschaf van nieuwe leermiddelen stelde de gemeente zo lang mogelijk uit. Zo werd door meester Raas kort na de oorlog de gewijzigde spelling in een aantal lesboekjes handmatig met de pen veranderd. Groot was zijn vreugde toen de gemeente, na het nodige lobbywerk, besloot medewerking te verlenen aan de bouw van een nieuwe school. Maar de realisering van de nieuwbouw zou pas onder zijn opvolger plaats vinden. Meester Oud Op verzoek van het schoolbestuur had de gemeente inmiddels wèl opdracht gege ven tot de bouw van een nieuwe woning voor het toekomstige schoolhoofd. Deze was gepland nabij het beoogde bouwter rein voor de nieuwe school. De gemeente was hiermee tegemoet gekomen aan de wens van het schoolbestuur. Men had de woonplaats van Raas, buiten Waarland, toch steeds als een bezwaar ervaren. Een (hoofd)onderwijzer zou immers het beste kunnen functioneren door onder plaatsgenoten te wonen, om zo optimaal bij het wel en wee van leerlingen en ou ders betrokken te kunnen zijn. In de ogen van de Waarlandse gemeenschap hoefde die nieuwbouw van een woning voor het Met het afscheid van meester Raas werd een tijdperk afgesloten. Gedurende dertig jaar was hij het gezicht van de Waarlandse lagere school geweest. De start van zijn opvolger verliep door allerlei omstandigheden bepaald niet vlekkeloos. Maar hij ging de uitdaging aan en zette zich voor honderd procent in voor verbetering van het onderwijs en de oplossing van het nijpend huisvestingsprobleem. Zuinigheid met vlijt Het idee, dat meester Raas per 1 januari 1958 afscheid zou gaan nemen van zijn levenswerk, vatte maar moeilijk post in de Waar landse gemeenschap. Vanaf 1928 bepaalde hij in deze lange reeks van jaren het gezicht van de school. Afkomstig uit het Zeeuwse Hoede- kenskerke had hij in Waarland zijn draai gevonden. Bij zijn komst had hij een school in verwarring aan getroffen. Zijn voorganger, Van der Holst, had niet het vermogen gehad om goed leiding aan zijn team te geven en de huisvesting van de leer lingen schoot tekort. Bij de aanvang van zijn werk in Waarland werd Raas betrokken bij de bouw en inrichting van twee nieuwe klaslokalen, zodat het probleem van de huisvesting snel kon worden opgelost. Ook wist hij de onderlinge samenwerking binnen het j l^e^ yrid&t viyrt Zf'iyZ&'L die k

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 32