27 Het accordeontrio van De Cromico s. V.l.n.r.: Joop Bakker Dz. Trien Groen Sd., Piet Meester Ook keek hij naar de toekomst en sprak de profetische woorden tegen de dirigent: ga zo door, maar weet de betrekkelijke hoge successen gewoon door te maken, het zou eens minder kunnen zijn. Het orkest bestond uit 15 tot 20 mondorgel- spelers, zowel jongens als meisjes. Het oefenen gebeurde in het Jeugdhuis. In het begin was dit op zondag, want dan kon iedereen. Na kerktijd eerst naar huis en dan vlug naar de repetities. Later werd er op de zaterdagavond geoefend. Vooral in de win ter kon het in het Jeugdhuis venijnig koud zijn. Dan kroop iedereen zo dicht mogelijk bij de kolengestookte, grote, ronde Vroling heteluchtkachel. In het orkest waren ver schillende soorten mondorgels: chroma tische (met een knopje om de toon half te verhogen), veneta’s en bassen. Voor de hele hoge noten werd van de piccolo ge bruik gemaakt. Dat was een minuscuul klein mondorgeltje. Om wat afwisseling te krijgen kwam er, in navolging van het populaire Hotcha Trio, al spoedig een mondharmonicatrio. Dit groepje bestond uit Piet Bakker en Jan en Cees Pancras. Klepperen was toen ook een geliefde be zigheid. Met hardhouten houtjes werd een bepaald ritme geklepperd. Later werden de Het orkest Aan Siem van Diepen komt de eer toe, dat hij de naam De Cromico s verzonnen heeft. De naam had te maken met de muziekterm chromatisch. Het woordenboek zegt hier over: in halve tonen opgaand of afdalend. Het is een bepaalde manier van spelen. Hiervoor zit op de meeste mondorgels een knopje, zodat men halve tonen kan spelen. houtjes wel eens vervangen door lepels, waarmee ware kunststukjes uitgevoerd werden. Er waren drie accordeonisten: Piet Meester, Joop Bakker Dz. en Trien Groen Sd. Verder zeven a acht gitaristen, waaronder Cees Pancras, die ook zeer goed kon kunstfluiten. Truus Stoop, Vroon en Riet Kok en Bets Bleeker waren de zangeressen. Volgens een opga ve was in 1957 het ledental 40. Er was in de eerste jaren wat verloop, maar door het aanmelden van jonge leden bleef het leden aantal op peil. Om het voor de jeugd aan trekkelijk te maken was al op de ledenver gadering van 28 augustus 1954 besloten dat de jonge leden tot aan de pauze in de club mochten meespelen. De dirigent Vanaf het begin was Nico Smit de dirigent. Een begenadigd muzikaal iemand, die als hobby dirigeerde en musiceerde. Voor de oorlog was hij op pianoles geweest en eigenlijk wilde hij van jongs af aan wel verder in de muziek. De oorlog gooide ech ter roet in het eten. De piano werd verkocht en na de oorlog ging Nico verder met de accordeon. Onvoorbereid begon hij niet aan zijn taak bij De (Cromico ’s. Samen met Muus Bakker, bekend van de Diatonica’s en de Alpenblazers, volgde hij een dirigen tencursus. Nico Smit zal heel wat tijd en moeite besteed hebben aan De (Cromico s. Naast de gewone repetities in het Jeugdhuis oefende hij vaak met de zangeressen apart bij hem thuis. Als dat niet kon, werd er geoefend bij een van de zangeressen. Op die manier probeerde de vereniging de kosten zo laag mogelijk te houden. Er werd dus een groot beroep gedaan op de dirigent. Begrijpelijk dat de voorzitter regelmatig aandacht vroeg voor de dirigent, die, naast de muziek, ook nog gewoon zijn werk had. Toen Nico Smit in 2005 overleed, werd er dan ook met veel waardering over deze periode in zijn leven gesproken. August, de clown Het repertoire van de mondorgels bestond uit populaire liedjes van de radio. De ac cordeons speelden het melodietje voor en op die manier studeerden de mondorgels deze in. Voor het repertoire van de zange ressen werden de bundels van t Zingende Boertje geraadpleegd. Hierin stonden po pulaire teksten van dat moment. Indien nodig kocht men de muziek erbij, anders zette men de muziek er zelf bij.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 27